1950 ile 1980 yılları arasında İstanbul'da eğlence mekânları: Harbiye bölgesi ve Kervansaray gece kulübü
Entertaintment venues in İstanbul between 1950 and 1980: Harbiye district and Kervansaray night club
  1. Tez No: 931785
  2. Yazar: ASLI ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÇOKUĞRAŞ BAĞDATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez 1950-1980 yılları arasında İstanbul'da değişen sosyokültürel yapının eğlence mekânlarındaki yansımalarını Harbiye Bölgesi'ne ve bölgenin kent hafızasında önemli bir yeri olan Kervansaray Gece Kulübü'ne odaklanarak incelemektedir. Çalışma çerçevesinde eğlencenin tanımı ve İstanbul'da eğlence anlayışı, 19.yy. modernleşme döneminde yaşanan değişimler, işgal süreci, Cumhuriyet Dönemi'ndeki yenilikler ve bunlara paralel şekilde Avrupa ve Amerika, eğlence mekânları özelinde incelenmiştir. Dönemlerin siyasi, sosyal ve kültürel olayları da çalışmaya dahil edilerek eğlence mekânlarına etkileri araştırılmıştır. 1950-1980 yılları arasında Amerika ile kurulan ilişkiler sonucunda Amerikan tarzı, sosyal hayatta farklı alanlarda kendini göstermiş ve bu yeni tarzın eğlence hayatına en büyük yansıması olan gece kulüpleri, çalışmanın odağını belirlemiştir. Dönemin gece kulüplerinin sıkça görüldüğü Harbiye Bölgesi, araştırmanın merkezine alınarak modern gece hayatı ve kültürel etkileşimlerin merkezi olmasıyla öne çıkmıştır. Bölgede açılan ve dönemin eğlence hayatını en iyi yansıtan mekânlardan olan Kervansaray Gece Kulübü, tarihsel gelişimi ve mekânsal düzeni bağlamında detaylı incelenmiş, kulübün halen var olması sayesinde yerinde belgelemeler ve gözlemler de yapılabilmiştir. Araştırmada Kervansaray Gece Kulübü'nün yanı sıra, dönemin kültürel ortamına tanıklık eden diğer gece kulüplerini de içeren bir görsel arşiv oluşturulmuştur. Ülkenin geçirdiği tüm politik ve toplumsal değişimlerin mekânlar üzerinden okunabildiği İstanbul'da 1950-80 aralığı, özellikle sosyal hayatın önemli ölçüde değişerek kentte yoğun olarak hissedildiği bir dönemdir. Dönemin İstanbul'daki eğlence mekânlarının incelenmesi kültürel değişimleri ve kentin dönüşümünü okumaya yardımcı olur. Eğlence mekânları, şehrin hafızasında yer edinerek kent kimliğinin oluşmasına katkı sağlayan kent tarihinin önemli unsurlarındandır. Bu tez sayesinde, söz konusu dönemin ve gece kulüplerinin İstanbul kent tarihinde daha kapsamlı bir yere sahip olması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of Istanbul's changing sociocultural structure on entertainment venues between 1950 and 1980, with a particular focus on the Harbiye District and the Kervansaray Night Club, which holds a significant place in the region's urban memory. The study examines the definition and perception of entertainment in Istanbul, tracing its evolution from the 19th-century modernization period through the occupation years and the innovations of the Republican Era. In parallel, entertainment venues in Europe and America are analyzed to provide a broader context. Political, social, and cultural events of the period are also considered to assess their influence on entertainment spaces. As Turkey's relations with America strengthened, the American lifestyle began to manifest in various aspects of social life. Nightclubs, as the most prominent reflection of this influence, became central to the study. The Harbiye District, home to many nightclubs of the period, emerged as a hub for modern nightlife and cultural exchange. The Kervansaray Night Club, one of the most representative venues of this era, is analyzed in detail, focusing on its historical development and spatial organization. The study also includes on-site documentation and observations, benefiting from the club's continued existence. Additionally, a visual archive of other nightclubs from the period was created to provide a more comprehensive understanding of the entertainment culture. Istanbul's urban spaces serve as reflections of the country's political and social transformations. The period between 1950 and 1980 witnessed significant shifts in social life, which were deeply felt in the city. Examining entertainment venues from this period offers insight into Istanbul's cultural evolution. As vital elements of urban history and identity, these spaces contribute to the city's memory. This thesis aims to provide a more comprehensive understanding of this transformative era in Istanbul's entertainment history.