Deprem bölgelerinde tam yargı davalarına esas taşınmaz değerlemelerinin incelenmesi
Investigation of real estate valuations based on full remedy action in earthquake areas
  1. Tez No: 931801
  2. Yazar: SAMED KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Jeodezi ve Fotogrametri, Law, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Deprem, yer kabuğundaki ani enerji boşalması sonucu oluşan sismik dalgaların neden olduğu yer sarsıntısıdır. Doğal afetler arasında yıkıcı etkisi en yüksek olanlarından biridir. Türkiye'nin bir gerçeği olan deprem dolayısıyla ülkemizde bulunan birçok yapı zarar görmekte ve bu nedenle gerek can gerek mal kayıplarıyla karşı karşıya kalınmaktadır. Burada idarenin ihmalleri sonucu oluşan kayıpların tazmini noktasında devreye tam yargı davaları girmektedir. Karşılaşılan bu kayıplardan etkilenen vatandaşlar zararlarının tazmini için idare mahkemelerine tam yargı davaları açarak ihmalen zarara sebebiyet veren idari kurumların tespiti ile bu kurumlardan zararının tazminini istemektedir. Tazmin edilecek miktarın belirlenmesinde idare mahkemeleri keşif yapmakta ve akabinde bilirkişi deliline başvurmakta, bu hesaplamaları da bilirkişilere yaptırmaktadır. Yapılan bu hesaplamalarda bilimsellik boyutu bilirkişi heyetinden bilirkişi heyetine farklılık göstermekte, ehil olmayan bilirkişi heyetlerinin hazırladığı raporlar neticesinde vatandaşlar ve idare mağdur olabilmektedir. Yapılan tez çalışmasında, deprem bölgelerinde taşınmaz mallarda meydana gelen hasarlarda mahkemelerce atanacak bilirkişi heyetlerince ve özellikle taşınmaz değerleme bilirkişilerince yapılan çalışmalar irdelenmiştir. Sonuçta elde edilen verilere göre tam yargı davalarının sonucuna direkt olarak etki eden bilirkişi raporlarında görülen sorunlar ortaya konmuş olup bunların çözümleri de detaylı şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
An earthquake is a ground shaking caused by seismic waves resulting from a sudden release of energy in the earth's crust. It is one of the most destructive natural disasters. Many buildings in our country are damaged due to earthquakes, which are a reality in Turkey, and therefore we face loss of life and property. Here, full remedy actions come into play for the compensation of losses incurred as a result of the negligence of the administration. Citizens affected by these losses file full remedy actions in the administrative courts for compensation of their losses, identify the administrative institutions that caused the damage negligently, and demand compensation from these institutions. In determining the amount to be compensated, the administrative courts make discovery and then apply to expert evidence, and these calculations are made by experts. In these calculations, the scientific dimension differs from the expert committee to the expert committee, and as a result of the reports prepared by the incompetent expert committees, citizens and the administration may be aggrieved. In the thesis study, the studies carried out by the expert committees to be appointed by the courts and especially by the real estate appraisers in the damages to real estates in earthquake zones were examined. As a result, according to the data obtained, the problems seen in the expert reports that directly affect the outcome of the full remedy actions have been revealed and their solutions have been explained in detail.