Ordu'da Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalarında uyku kalitesi ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and general health conditions in hypertension patients who apply to the Family Medicine Polyclinic in Ordu
  1. Tez No: 931804
  2. Yazar: SEYYİT KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTEGÜL ÇORUH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Çalışmamız, 18 yaş ve üzeri HT hastalarında uyku kalitesini değerlendirmeyi ve uyku kalitesinin, ruhsal durum taramasında kullanılan Genel Sağlık Anketi-12 ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Kesitsel olarak tasarlanan bu çalışmaya, 2024 yılının Şubat ve Temmuz ayları arasında Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, 18 yaş ve üzeri 95 hipertansiyon hastası ile hipertansiyon tanısı olmayan 95 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 190 katılımcı alınmıştır. Çalışmada PUKİ ve GSA-12 anketi kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS v23 ve R programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective Our study aims to evaluate sleep quality in hypertensive patients aged 18 and above and to examine the relationship between sleep quality and the General Health Questionnaire-12 (GHQ-12), a tool used for screening mental health status. Materials and Methods This cross-sectional study included a total of 190 participants, consisting of 95 hypertensive patients and 95 controls without hypertension, who applied to the Family Medicine outpatient clinic at Ordu Training and Research Hospital between February and July 2024. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and GHQ-12 questionnaires were used in the study.