Isıtma tesisat sistemlerinde kimyasal yıkama(flushing) uygulamalarının tesisat ömrüne ve enerji verimliliğine etkisi
The effect of chemical cleaning applications on heatinginstallation systems on installation life and energy efficiency
  1. Tez No: 931805
  2. Yazar: ÖMER PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Isıtma-soğutma tesisat sistemlerinde, sistem içerisine suda çözünmüş halde bulunarak giren oksijen, askıda katı madde, organik ve inorganik bileşikler vb. istenmeyen maddeler zaman içerisinde kazan, ekipman yüzeyleri ile tesisat borularının iç cidarlarında depozit oluşumu ve korozyona sebep olur. Oluşan bu korozyon zaman içinde boru cidar kalınlıklarının azalmasına ve depozit tabakaları ise ısı transfer yüzeylerinde yalıtım işlevi görerek ısı transfer yüzey alanının verimliliğini azaltmaktadır. Yapılan bu çalışmada bu gibi sorunlarla başa çıkmak için alınabilecek önlemler arasında yer alan kimyasal yıkama ve koruyucu program irdelenmiştir. Çalışmada 2021, 2022, 2023 ve 2024 yılları ısıtma sezonu dönemlerine ait ortalama sıcaklık değerleri tespit edilerek binanın teorik enerji ihtiyacı, buna bağlı olarak da teorik doğalgaz tüketim miktarı hesaplanmıştır. Hesaplanan bu teorik tüketim değerleri, aylık gerçekleşen gerçek doğalgaz tüketim miktarlarıyla kıyaslanarak uygulanan kimyasal yıkama ve koruyucu programının başarısı analiz edilmiştir. Çalışmada, uygulamadan sonraki yıllarda teorik ve gerçekleşen doğalgaz tüketimlerinin birbirine yakınsayarak, atık enerji oranının azalıp sistem verimliliğinin arttığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte aylık doğalgaz tüketim miktarı ile ilgili olarak, tüketim-zaman grafikleri incelendiğinde farklı aylarda düşük sapmalar oluşmasına rağmen genel eğilimin uygulamadan sonraki yıllarda azaltma yönünde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In heating and cooling installation systems, undesirable substances such as dissolved oxygen, suspended solids, organic and inorganic compounds, which enter the system with over time, cause deposit formation and corrosion on the inner surfaces of boilers, equipment, and pipelines. In time, this corrosion leads to a reduction in pipe wall thickness, while deposit layers act as insulation on heat transfer surfaces, reducing the efficiency of heat transfer surface areas. In this study, chemical cleaning and protective programs, which are among the measures that can be taken to address such problems, were analyzed. The average temperature values for the heating seasons of 2021, 2022, 2023, and 2024 were determined, and the theoretical energy requirement of the building, as well as the theoretical natural gas consumption was calculated. These theoretical consumption values were compared with the actual monthly natural gas consumption data, and the effectiveness of the applied chemical cleaning and protective program was analyzed. In the study, in the years following the implementation, it was determined that in the years following the implementation, the theoretical and actual natural gas consumption values converged, indicating a decrease in energy waste and an increase in system efficiency. Moreover, an analysis of the monthly natural gas consumption-time graphs revealed that, despite minor deviations in certain months, the overall trend shifted towards reduced consumption in the years following the implementation.