İşçinin kişilik haklarının korunması
Protection of workers' personal rights
  1. Tez No: 931820
  2. Yazar: ASENA İLAYDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmada iş hayatı içerisinde işçilerin sahip oldukları kişilik hakları ve söz konusu hakların korunması konu edinilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle kişilik hakkı kavramının manası ve kapsamı ile niteliklerine değinilmiştir. Kişilik haklarını meydana getiren üç değer olan; maddi (bedensel) bütünlük, manevi değerler ve iş yaşamı, meslek, sanata dair değerler açıklanarak bu değerler başlığı altında her bireyin korunmakta olan haklarına değinilmiştir. Daha sonra kişilik haklarının içe karşı ve dışa karşı korunması hükümler bağlamında ele alınmıştır. Ardından uluslararası boyutta gerçekleşen düzenlemeler kapsamında kişilik haklarının yerine değinilmiştir. Dünya üzerindeki her bireyin sahip olduğu ve hukuki olarak koruma altına alınan söz konusu kişilik haklarının iş hukukuna yansımasının ele alınması bakımından işçilerin iş sözleşmelerinde, işyeri içerisinde, işverenin yönetim hakkına karşı kişilik haklarının koruma altına alınması ve bu hususa yönelik sahip oldukları haklar ele alınmıştır. Daha sonra birtakım hususlar bağlamında işçilerin kişilik haklarına yönelik gerçekleştirilen müdahaleler ve saldırılar ele alınmıştır. İlk olarak işveren tarafından gerçekleştirilen işçinin giyimine, iş arkadaşlarıyla iletişimine, sigara ve alkol tüketimine, telefon kullanımına, düşünce hürriyetine ve benzeri durumlara yönelik yapılan müdahaleler ve bu müdahalelere yönelik sözleşme ve kanunların hükümleri açıklanmıştır. Ancak elbette ki işverenlerin hiçbir duruma karışmaması mümkün olmadığından dolayı istisnai durumlar baz alınarak işçinin kişilik haklarına müdahalede bulunulması halinde hukuki açıdan aykırılığı ortadan kaldıracak olan durumlara yer verilmiştir. Daha sonra ise işyeri içerisinde en belirgin olan kişilik hakkı ihlallerinden işçiye yönelik psikolojik ve cinsel tacize değinilerek işçinin kişilik haklarının ihlal edilmesinin hukuki ve cezai yaptırımları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the personal rights of workers in business life and the protection of these rights are discussed. In this context, firstly, the meaning, scope and qualifications of the concept of personality rights are mentioned. The three values that constitute personality rights; material (bodily) integrity, moral values and values related to business life, profession and art are explained and the rights of each individual protected under the title of these values are mentioned. Afterwards, the protection of personality rights against internal and external protection is discussed in the context of the provisions. Then, the place of personality rights within the scope of international regulations is mentioned. In terms of addressing the reflection of these personality rights, which are legally protected and legally protected by every individual in the world, to the labour law, the protection of the personal rights of the employees against the employer's right of management in the workplace in the employment contracts and the rights they have in this regard are discussed. Then, the interventions and attacks on the personal rights of the employees in the context of certain issues are discussed. In this context, firstly, the interventions made by the employer on the employee's clothing, communication with colleagues, smoking and alcohol consumption, telephone use, freedom of thought and similar situations and the provisions of contracts and laws regarding these interventions are explained. However, of course, since it is not possible for employers not to interfere in any situation, the situations that will eliminate the legal violation in case of interference with the personal rights of the employee on the basis of exceptional situations are included. Then, psychological and sexual harassment against the employee, which is one of the most prominent violations of personal rights in the workplace, is mentioned and the legal and criminal sanctions of violating the personal rights of the employee are explained.