An intervention study with metacognitive pedagogical sequence for developing English listening strategies
İngilizce dinleme becerilerini geliştirmeye yönelik üstbilişsel pedagojik dizi üzerine bir müdahale çalışması
- Tez No: 931819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İngilizce dil sınıflarında, özellikle dinleme stratejilerini öğretmek amacıyla, üstbilişsel farkındalığı artırmaya yönelik öğretim yöntemlerine olan vurgu artmaktadır. Araştırmalar, yüksek üstbilişsel farkındalığa sahip öğrencilerin anlama süreçlerini izleyebildiklerini, değerlendirebildiklerini ve ayarlayabildiklerini, bunun da akademik başarılarını geliştirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, bu tür bir yöntem olan üstbilişsel pedagojik dizinin Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında B2 seviyesi İngilizce öğrencilerinin dinleme stratejilerini geliştirmedeki etkisini incelemektedir. Çalışmaya yirmi öğrenci katılmış; 7 haftalık müdahale öncesinde ve sonrasında Üstbilişsel Farkındalık Dinleme Anketi (MALQ) ve TOEFL iBT dinleme deneme testlerini tamamlamışlardır. Müdahale sonrası MALQ sonuçlarının betimsel istatistik analizi MALQ'yu oluşturan beş alt ölçekten üçünde dikkate değer farklılıklar ortaya koymuştur: Planlama ve değerlendirme, kişi bilgisi ve problem çözme. Bağımsız grup t-testi bu alt ölçeklerden ikisi olan kişi bilgisi ve problem çözme alt ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vererek betimsel istatistik bulgularını kısmen doğrulamıştır. Bulguların analizi müdahale sonrasında katılımcıların ikinci dilde dinleme yaparken daha planlı ve hedef-odaklı hale geldiklerine, ikinci dilde dinlemeyi daha az zorlayıcı bulduklarını bildirdiklerine ve dinleme esnasında belli problem çözme becerilerini kullanma yönünde daha yüksek bir eğilim geliştirdiklerine işaret etmektedir. Üst bilişsel farkındalıkdaki gelişmeye ek olarak, katılımcılar dinleme anlama becerilerinde önemli kazanımlar elde etmiştir. Bu bulgular, üstbilişsel farkındalığı artırmayı hedefleyen öğretimin, öğrencilerin üstbilişsel farkındalıklarının bazı yönlerini ve dinleme anlama becerilerini geliştirebileceğini göstermektedir. Çalışmanın bir diğer önemli bulgusu çalışmanın başında daha zayıf dinleme anlama becerisine sahip olan öğrencilerin müdahaleden daha büyük kazanım elde ettikleridir.
Özet (Çeviri)
In English language classrooms, there is an increasing emphasis on teaching methods aimed at raising metacognitive awareness, particularly for teaching listening strategies. Research shows that learners with better metacognitive awareness can monitor, evaluate, and adjust their comprehension processes, which in turn enhances their academic success. This study examines the impact of one such method, a metacognitive pedagogical sequence, on developing English listening strategies among B2-level English learners in the English preparatory program of a foundation university in Türkiye. Twenty students participated in the study, completing the Metacognitive Awareness Listening Questionnaire (MALQ) and TOEFL iBT listening practice tests both before and after a 7-week intervention. Post-intervention MALQ results revealed notable differences in three of five sub-scales in MALQ: Planning and evaluation, person knowledge and problem solving. Independent t-tests confirmed this partly by indicating a statistically significant change in two sub-scales, namely person knowledge and problem solving. The analysis of the findings indicated that the participants became more planned and goal-oriented in their listening in L2, they reported viewing L2 listening less challenging and they developed a higher tendency towards utilizing particular problem solving strategies in their listening after the intervention. In addition to the improvement in their metacognitive awareness, participants showed substantial gains in listening comprehension skills as well, which was confirmed through a data analysis of TOEFL iBT listening practice test scores. These findings suggest that targeted metacognitive awareness raising instruction can enhance certain aspects of learners' metacognitive awareness and listening comprehension skills. Another important finding of the study was that initially less-skilled learners benefitted more from the intervention in terms of their listening comprehension skills.