Altmış yaş üstü statin kullanmakta olan hastalarda sarkopeni parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia parameters in patients over sixty yearsof age with statin use
- Tez No: 931821
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Sarkopeni, yaşa bağlı kas kütlesi, kas gücü ve fiziksel performans kaybını ifade eden bir sendromdur. Risk faktörleri arasında yaşlanma, beslenme yetersizliği, sedanter yaşam tarzı ve kronik hastalıklar bulunur. Statinler, hiperlipidemi tedavisinde yaygın kullanılan ilaçlar olup, kas toksisitesi gibi yan etkileri nedeniyle sarkopeni riskini artırabilir. Bizim çalışmamızda, statin tedavisi başlanan hastalar değerlendirilerek 3. ve 6. aylarda sarkopeni parametrelerindeki değişimi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2023 ve Ağustos 2024 tarihleri arasında 60 yaş üstü geriatri polikliniğine başvuran kolesterol değerleri yüksek ve statin başlama endikasyonu olan 93 hasta dahil edildi. Tedavileri başlanmadan önce ve başlandıktan sonra 3. aydaki ve 6. aydaki takiplerimizde sarkopeni parametreleri açısından değerlendirilme yapıldı. Hastaların her takibinde yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi (VKİ) verileri, sarkopeni tarama testi (SARC-F) , frail skalası, Tinetti denge ve yürüme testi, antropometrik ölçümler; baldır çevresi, kol çevresi, bel çevresi, kalça çevresi, yürüme hızı, 4 metre yürüme (m/sn), kas kitlesi, el sıkma gücü değerlendirildi. Hastaların takibinde açlık glukozu, Glikozillenmiş Hemoglobin a1c (HBA1c), kreatinin, lipid düzeyleri, kreatin kinaz (CK), Laktat Dehidrogenaz (LDH), total protein, albümin, detaylı biyokimya ve hemogram değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 150 hasta dahil edildi. Alınan hastalardan 57 tanesine 3 ay ve 6 ay sonraki kontrollerinde ulaşılamadığı için bu bireyler değerlendirme dışında bırakıldı. Çalışmanın toplamda 36'sı erkek (% 38,7), 57'si kadın (% 61,3) 93 hastadan oluşmaktaydı. Başlangıçta sarkopenisi olanların 20'si kadın 17'si erkek idi. Çalışmanın sonunda ise sarkopenisi olan hastaların 42'si kadın 24'ü erkek idi. Çalışmadaki hastaların yaş ortalaması 69±5,46 yıl, VKİ ortalaması 30,06±4,14 kg/m² ve boy ortalaması 158,81±9,78 cm idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Sarcopenia is a syndrome characterized by age-related loss of muscle mass, muscle strength and physical performance. Risk factors include aging, nutritional deficiency, sedentary lifestyle and chronic diseases. Statins are widely used drugs in the treatment of hyperlipidemia and may increase the risk of sarcopenia due to side effects such as muscle toxicity. In our study, we aimed to prospectively evaluate patients who will be started on statin therapy and examine the change in sarcopenia parameters at 3 and 6 months. Materials and Methods: Between September 2023 and August 2024, a total of 93 patients over 60 years of age with high cholesterol levels who were admitted to the internal medicine clinic with an indication for statin initiation were included in the study in terms of sarcopenia parameters before and at 3 and 6 months after the initiation of treatment. Age, gender, height, body weight, Body Mass Index (BMI) data, sarcopenia screening test (SARC-F), frail scale, Tinetti balance and walking test, anthropoemetric measurements; calf circumference, arm circumference, waist circumference, hip circumference, walking speed, 4 meter walk (m/sec), muscle mass, handgrip strength were evaluated at each follow-up. Fasting glucose, Glycosylated Hemoglobin A1c (HBA1c), creatinine, lipid levels, creatine kinase (CK), Lactate Dehydrogenase (LDH), total protein, albumin, detailed biochemistry and hemogram were evaluated. Findings: The study included 150 patients. Since 57 of the patients could not be reached at the 3-month and 6-month follow-up visits, these individuals were excluded from the evaluation. In total, the study consisted of 93 patients, 36 males (38.7% ) and 57 females (61.3% ). At baseline, 20 of those with sarcopenia were female and 17 were male. At the end of the study, 42 of the patients with sarcopenia were female and 24 were male. The mean age was 69±5.46 years, mean BMI was 30.06±4.14 kg/m² and mean height was 158.81±9.78 cm.