Karbon nanotüp takviyeli alüminyum matrisli kompozitlerin vakum infiltrasyon yöntemi ile üretimi
Production of carbon nanotube reinforced aluminum matrix composites by vacuum infiltration method
  1. Tez No: 931846
  2. Yazar: ESMA ÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kompozit malzemeler hayatımızın her alanında bulunan ve yaşamımızı kolaylaştıran malzemelerin başında gelmektedir. Günümüzde nanoteknoloji alanındaki çalışmaların yaygınlaşması kompozit malzemeler alanında da önemli gelişmeler sağlamıştır. 1991 yılında keşfedilen ve o tarihten itibaren büyük merak uyandıran ve birçok araştırmanın konusu olan karbon nanotüpler özelliklerinden dolayı sağlıktan uzay ve havacılığa kadar yaygın bir uygulama alanına sahiptir. Bu çalışmada karbon nanotüp (CNT) takviyeli alüminyum matrisli kompozit ilk kez vakum infiltrasyon işlemi ile üretilmiştir. Bu amaçla, ilk olarak, belirli kütlesel oranlarda CNT içeren AlCl3 varlığında çapraz bağlanarak hazırlanan Aljinat (ALG) / CNT polimer kompoziti sentezlendi. Daha sonra, vakum infiltrasyon yöntemi kullanılarak Al matrisli CNT takviyeli kompozitin üretimi gerçekleştirilmiştir. CNT takviye oranının ve infiltrasyon süresinin üretilen kompozit malzemenin sertliği ve gözenekliliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Elde edilen kompozit malzemelerin optik ve taramalı elektron mikroskobu morfolojik özellikleri, sertlik testi ile mekanik özellikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada önerilen vakum infiltrasyon yönteminin CNT takviyeli Al matrisli kompozitin üretiminde kullanılabileceği, elde edilen kompozit malzemenin gözeneklilik miktarının artan infiltrasyon süresiyle azaldığı görülmüştür. Bununla birlikte CNT miktarının artmasıyla kompozit malzemenin gözenekliliğinin ve sertliğinin arttığı, özellikle %10 ve %20 CNT takviyeli kompozitler ile yüksek sertlik değerine ulaşıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are one of the materials that are found in every aspect of our lives and make our lives easier. Today, the widespread use of nanotechnology has led to significant developments in the field of composite materials. Discovered in 1991, carbon nanotubes, which have been the subject of great curiosity and many research projects since then, have a wide range of applications from health to space and aviation due to their properties. In this study, a carbon nanotube (CNT)-reinforced aluminum matrix composite was fabricated for the first time by the vacuum infiltration process. For this purpose, firstly, an alginate (ALG)/CNT polymer composite prepared by crosslinking in the presence of AlCl₃ containing CNTs in certain mass ratios was synthesized. Then, CNT-reinforced composite with Al matrix was fabricated using the vacuum infiltration method. The effect of CNT reinforcement ratio and infiltration time on the hardness and porosity of the produced composite material was investigated. Optical and scanning electron microscopy morphological properties, hardness tests, and mechanical properties of the composite materials were determined. As a result, it was observed that the vacuum infiltration method proposed in this study can be used in the production of CNT-reinforced Al matrix composites, and the porosity of the composite material obtained decreased with increasing infiltration time. However, it was determined that the porosity and hardness of the composite material increased with the increase in the amount of CNT, especially high hardness values were achieved with 10% and 20% CNT-reinforced composites.