Representations of the body in twentieth century british science fiction
Yirminci yüzyil bilim kurgu edebiyatinda bedenin temsilleri
- Tez No: 931847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez yirminci yüzyılın ikinci yarısında yayınlanan üç romanı inceleyerek yirminci yüzyıl Britanya bilim kurgu edebiyatında bedenin nasıl temsil edildiğini tartışmayı hedefler. Tezin öne sürdüğü sav, İkinci Dünya Savaşı sonrası Britanya bilim kurgu edebiyatının daha az insan merkezci ve daha posthümanist olduğudur. Bu çalışma üç farklı beden temsil formunu inceleyerek bilim kurgunun beden temsillerini kullanarak insan olmanın ne demek olduğu sorusunu ve insanların diğer insan olmayan varlıklara nasıl tepki verdiğini inceler. Bu tez üç farklı beden temsil tipini kullanır: Biyolojik bedenler, inşa edilmiş bedenler ve namevcut bedenler. Biyolojik bedenler organik maddeden oluşan bedenlere işaret eder ve bu konsept genellikle bilim kurguda bulunan insan ve insanımsı temsillerine gönderme yapar. Biyolojik bedenler insanların nasıl evrim geçiren varlıklar olduğunu ve bütün ontolojik varlıklarının maddi dünyanın kısıtlamaları tarafından şartlandırıldığını gösterir. İnşa edilmiş bedenler terimi doğal yollardan doğmamış ve başka bir varlık tarafından inşa edilmiş bedenleri tanımlamak için kullanılır. Bu kategori bilim kurgu edebiyatında genellikle robotlara ve yapay zekalı varlıklardan bahsetmek için kullanılır. Bu çalışmada inşa edilmiş bedenlerin insanlar için nasıl öteki işlevi görebileceği ve insan dışı akıllı bir yaşam formunu temsil edebileceklerini tartışmak için kullanılır. Namevcut beden kavramı ise açıkça temsil edilmeyen ve genellikle maddi dünyayı aşmış tanrısal varlıklardan bahsetmek için kullanılır Tüm bu temsiller Arthur C. Clarke'ın 2001: Bir Uzay Destanı, Doris Lessing'in Şikasta ve Iain M. Banks'in Phlebas'ı Hatırla romanları üzerinden ve postmodernizm ve post hümanizm kuramları kullanılarak incelenir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss bodily representations in twentieth century British science fiction by examining three novels which have been published in the second half of the twentieth century. The main argument the thesis sets forth is that after the Second World War, British science fiction became less anthropocentric and more posthumanist. By examining three different types of body representation, the study investigates how science fiction utilises the depiction of a body to question what it means to be human and how humans react to other non-human beings. The thesis uses three types of body representations: biological bodies, constructed bodies and absent bodies. Biological bodies refer to bodies which are composed of organic matter and this concept usually refers to the depiction of humans and humanoid species in science fiction. Biological bodies show how humans are depicted as evolving beings and their whole ontological beings are conditioned by the limitations of the material world. Constructed bodies refer to beings who are not born naturally but constructed by another being. In science fiction, this category usually refers to robots and beings with artificial intelligence. This study examines how constructed bodies function as the others of humans and how they can represent other non-human sentient life forms. The term absent body is used to denote beings who are not represented clearly and are usually associated with godly beings who transcended the material world. These representations are studied by examining the novels 2001: A Space Odyssey by Arthur C. Clarke, Re: Colonised Planet: Shikasta by Doris Lessing, and Consider Phlebas by Iain M. Banks, by using the theory of postmodernism and posthumanism.