Flow shut optimization by the concept of sustainable development in pulp and paper industry
Selüloz ve kağıt sanayiinde çevre korumalı gelişme yaklaşımı ile akım şeması optimizasyonu
- Tez No: 93186
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ GÜRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
öz SELÜLOZ VE KAĞIT SANAYİİNDE ÇEVRE KORUMALI GELİŞME YAKLAŞIMI İLE AKIM ŞEMASI OPTİMİZASTONU Doğan, İsmail Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Güniz Gürüz Eylül 2000, 133 sayfa Bu çalışmada altı aşamalı CEHDED beyazlatma ünitesi değişik durum çalışmaları yapılarak, altı yıkayıcıdan çıkan çözülmüş katıların azaltılması amacıyla, yatışkın durum olarak modellenmiştir. Bütün beyazlatma ünitesinin simulasyonu için Fortran kaynak kodu yazılmıştır. Aşamanın her basamağı; kimyasal girişleri ve karıştırma, bekleme kulesinde reaksiyon ve yıkamadan oluşmaktadır. Bekleme kulesindeki değişik akış modelleri incelenmiş ve CSTR's-PFR-CSTR's modeli seçilmiştir. IMorden verim yaklaşımı yıkayıcının modellenmesinde kullanılmıştır. Karıştırma, reaksiyonlar ve yıkama temel işlem modelleri sıvı, fiber, kromofor, kimyasallar ve çözünmüş katılar üzerinde kütle denkliği yapılarak formüle edilmiştir. Beyazlatma için kinetik model kaynakları değerlendirilmiş ve beyazlatma prosesi simulasyonunda kullanılmıştır. Delignifikasyon ve beyazlatma arasında linear bir bağıntı v !(kullanılmıştır. Simulasyon sonuçlarını fabrika verileriyle karşılaştırmak için Dalaman Selüloz ve Kağıt Fabrikası beyazlatma ünitesi seçilmiştir. Simulasyon ve fabrika verileri arasında iyi bir uyum sağlanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, yıkayıcılardan çıkan toplam çözülmüş katıların azaltılması için değişik durum çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu durum çalışmaları ikiye ayrılmıştır. Birinci bölümde bekleme kulesi sıcaklığı, kalış zamanı, elyaf yüzdesi, beyazlatma sıvılarının akış debisi ve yıkayıcılardaki yıkama sıvılarının akış debisi proses parametreleri olarak ele alınmış ve etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, klor kulesinde klor yerine 100% klor dioksit kullanımının etkisi çalışılmıştır. Durum çalışmalarından, 100% klor dioksit kullanımının toplam çözülmüş katı miktarının azaltılmasında en iyi yol olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Beyazlatma, Yatışkın Durum Modellemesi, CEHDED, Proses Parametreleri Optimizasyonu, Kirletici Azaltılması vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FLOWSHEET OPTIMIZATION BY THE CONCEPT OF SUSTAINABLE DEVELOPMENT IN PULP AND PAPER INDUSTRY Doğan, Ismail M.S., Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Güniz Gürüz September 2000, 133 pages In this study a steady state model of a six stage CEHDED bleaching sequence was developed in order to perform different case studies for decreasing the total amount of dissolved solids coming out from the six washers. The Fortran source code was written to simulate the whole bleach plant. Each stage of the sequence is composed of chemical additions and mixing, reaction in a retention tower, and washing. Different models for flow patterns in the retention tower was analyzed and CTR's-PFR-CSTR's model was chosen. The Norden efficiency approach was used to model the washer. Unit operation models for mixing, reactions and washing were formulated using mass balances on liquor, fibres, chromophores, chemicals and dissolved solids. Kinetic models iiifor bleaching from the literature were evaluated and incorporated into the bleaching process simulation. A linear relationship was used to correlate delignification and brightening. In order to compare the simulation results with the mill data, Dalaman pulp and paper plant bleaching unit was chosen. A good agreement between the simulation and the mill data was achieved. After simulating the whole bleach plant, different case studies were performed in order to decrease the total amount of dissolved solids coming out from the washers. These case studies were divided into two parts. The first part is the process parameter optimization in which the effect of retention tower operating temperature, residence time, consistency, bleaching liquor flow rate and the wash water flow rates in the washers were analyzed. In the second part, the effect of 100% chlorine dioxide substitution instead of chlorine in the chlorination stage was studied. From the case studies, it was concluded that 100% chlorine dioxide substitution was the best way to decrease the amount of dissolved solids. Keywords : Bleaching, Steady State Modelling, CEHDED, Process Parameter Optimization, Waste Minimization IV