Kurumsal sürdürülebilirlik ve kurum kültürü bağlamında toplumsal cinsiyet eşitliğine posthümanist bir yaklaşım
A posthumanist approach to gender equality in the context of corporate sustainability and corporate culture
  1. Tez No: 931870
  2. Yazar: SERRA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sürdürülebilirlik, çevresel, ekonomik ve sosyal faktörlerin bir arada ele alındığı, bugünün kaynaklarının ihtiyaç oranında kullanılması, korunması ve geliştirilmesiyle birlikte geleceğin kaynaklarının korunmasını ve oluşturulmasını amaçlayan bir yaklaşım olarak ele alınmaktadır. Kurumlar, kurumsal vatandaş rolü çerçevesinde sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılıklarını aksiyonları aracılığıyla göstererek ve raporlama yaparak çevreye ve topluma karşı sorumlu hareket etmektedir. Bu sürdürülebilirlik hedeflerinden biri de kurumsal sosyal sürdürülebilirlik kapsamına giren toplumsal cinsiyet eşitliğidir. Bu araştırmanın konusu, kurumsal sosyal sürdürülebilirlik stratejileri bağlamında toplumsal cinsiyet eşitliğidir. Diğer yandan çalışma bu konuya posthümanist bir bakış açısı ile yaklaşmaktadır. Kurumsal sosyal sürdürülebilirlik, kurumların ekonomik hedeflerine ulaşırken çevresel ve sosyal fayda sağlayacak şekilde hareket etmesi olarak tanımlanabilir. Toplumsal cinsiyet eşitliği, herkes için adalet ve fırsat eşitliğini sağlamak anlamına gelmektedir. Posthümanizm ise insan-merkezci düşünme biçimini sorgulayan ve insan dışındaki varlıkların (doğa, diğer türler vb.) insandan ayrı ele alınamayacağını savunan bir yaklaşımdır. Bu bağlamda, kurum içinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kurumların kurumsal hesap verebilirlik, şeffaflık, etik, çeşitlilik ve kapsayıcılığı içeren bir kurum kültürü aracılığıyla mümkündür. Kurum kültürü, bir kurumun paylaşılan değerleri, tutumları ve davranışları bütünüdür; bu değerler, kurum içi iletişimini, karar alma süreçlerini, iş yapış şekillerini ve çalışma ortamını etkilemektedir. Bu çalışma, 2023 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde yer alan Türk kurumlarının toplumsal cinsiyet eşitliği taahhütlerini kurumsal kültürlerine nasıl entegre ettiklerini ve çalışanların bu kurumsal kültürü iş yerinde nasıl deneyimlediklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 2023 yılında Türkiye'de Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksine giren kurumlar, Akbank, Beko, EnerjiSa Enerji, Ford Otomotiv, Sabancı Holding, Migros, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Tüpraş, Vakıfbank, Yapı Kredi olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, bu kurumların İnsan Kaynakları ve diğer departmanlarında çalışan profesyonelleriyle derinlemesine görüşme yapılmıştır. Toplanan veriler, nitel veri analizinde sıklıkla kullanılan içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Görüşme kayıtlarından elde edilen ifadeler, MAXQDA yazılımı kullanılarak tema, kategori ve kodlar doğrultusunda sınıflandırılmış ve veriler sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, kurumların sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarını kurum kültürlerine entegre etmekte ilerleme kaydettikleri; ancak bu politikaların deneyimlenmesinde toplumsal cinsiyet temelli kapsayıcılığın ve kesişimsellik anlayışının henüz yeterince yerleşmediği ve fırsat eşitliği ile kapsayıcılığa yönelik bir çalışma ortamı sağlamak için konu kapsamında önceliklendirme yapılarak daha fazla çaba harcanması gerektiği; raporlamalar, endeksler ve regülasyonların bu noktada önemli araçlar olduğu görülmektedir. Posthümanizm çerçevesinde, insan, teknoloji ve doğanın da dahil olduğu daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir toplumsal yapı hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is considered an approach that addresses environmental, economic, and social factors together, aiming to use, preserve, and develop current resources in a way that ensures the protection and creation of resources for the future. Within the framework of corporate citizenship, organizations demonstrate their commitment to sustainability goals by taking action and reporting, acting responsibly toward the environment and society. One of these sustainability goals is gender equality, which falls under the scope of corporate social sustainability. The topic of this research is gender equality within corporate social sustainability strategies. This study examines the topic from a posthumanist perspective. Corporate social sustainability refers to organizations acting in a way that provides environmental and social benefits while achieving their economic objectives. Gender equality means ensuring justice and equal opportunities for all. Posthumanism is an approach that questions anthropocentric thinking and argues that non-human entities (such as nature, other species, etc.) cannot be treated separately from humans. In this context, achieving gender equality in the workplace is possible through a corporate culture that includes corporate accountability, transparency, ethics, diversity, and inclusion. Corporate culture consists of shared values, attitudes, and behaviors within an organization; these values affect internal communication, decision-making processes, ways of working, and the working environment. This study aims to explore how organizations operating in Türkiye, which are included in the 2023 Bloomberg Gender Equality Index, integrate their gender equality commitments into their corporate culture and how employees experience this culture in the workplace. The organizations included in the 2023 Bloomberg Gender Equality Index in Turkey are Akbank, Beko, EnerjiSa Enerji, Ford Otomotiv, Sabancı Holding, Migros, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Tüpraş, Vakıfbank, and Yapı Kredi. In-depth interviews were conducted with professionals working in Human Resources and other departments of these organizations. The collected data were analyzed using content analysis, a method frequently used in qualitative data analysis. Data were classified by themes, categories, and codes using MAXQDA software, and the data were systematically analyzed. As a result of the analysis, it has been determined that although organizations have made significant strides in integrating sustainability and gender equality policies into their corporate cultures, gender-based inclusivity and intersectional understanding remain insufficiently embedded in the practical application of these policies. Additionally, the findings underscore the necessity of prioritizing these issues and dedicating further efforts to creating a work environment that promotes equal opportunities and inclusivity. Moreover, the importance of utilizing reporting mechanisms, indices, and regulations as key tools in this process has been highlighted. In the context of posthumanism, the goal should be to create a more inclusive and sustainable societal structure that encompasses technology, nature and humanity.