Bir Cumhuriyet promethesi Ekrem Akurgal hayatı ve çalışmaları
A promethe of the Republic Ekrem Akrurgal's life and works
  1. Tez No: 931897
  2. Yazar: ECENUR ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Batı Avrupa'da gerçekleştirilmiş olan modernleşme hareketleri ile dünya gözünü Batı'ya çevirmiştir. Avrupa'da özellikle sanayi alanında yaşanan gelişmeler eğitimin oldukça önemli olduğu gerçeğiyle yüzleşilmesini sağlamış ve Batı modernleşmesi dışında kalan devletler nezdinde yurt dışı eğitimini oldukça önemli bir hale getirmiştir. Modernleşme gelişmeleri kapsamında önemli bir yere sahip olan yurt dışında eğitim görme uygulamasının modernleşme hareketleri kapsamında kullanılması ise 19 Yy.'da görülmektedir. Öncelikle askeri alanda yapılmaya başlanmış olan bu yenileşme hareketleri Tanzimat Fermanı ile birçok alana yayılmıştır. Fakat bu dönemde modernleşme kapsamında atılmış olan bu adımlardan tam anlamıyla istenilen verim alınamamış, Osmanlı Devleti'nin ömrünü tamamlamasıyla beraber ise Türkiye Cumhuriyeti Döneminde oldukça başarılı sonuçlarla karşılaşılmıştır. Atatürk Döneminde birçok alanda başarılı yenilikler yapılmış, eğitim de bu alanlardan biri olmuştur. Özellikle yurt dışı eğitimine oldukça önem verilmiş ve 1924 yılında 22 kişilik ilk öğrenci kafilesi eğitim için yurt dışına gönderilmiştir. Atatürk aynı zamanda dil ve tarih alanındaki çalışmalara da oldukça önem vermiş bu konuyla alakalı çalışmalar yürütmüştür. Bu bağlamda eskiçağ alanında öğrencilerin yetişmesini istemiş 1932 senesinde Ekrem Akurgal'ın da içinde bulunduğu grup eğitim için yurt dışına gönderilmiştir. Eğitimini Almanya'da tamamlayan Akurgal burada birçok değerli isimle çalışma şansı bulmuş ve yurt dışında kaldığı süre boyunca birçok yeri gezme yeni şeyler öğrenme fırsatı yakalamıştır. Aldığı eğitimi oldukça iyi bir şekilde değerlendirmiş olan Akurgal ülkesine döndüğünde, önemli kazılarda yer almış ve yine oldukça önemli olan eserler yazmıştır. Çalışmaları sadece Türkiye'de değil aynı zamanda yurt dışında da büyük ilgi görmüştür. Ardında sayısız çalışmalar bırakmış olan Ekrem Akurgal, Atatürk önderliğinde yurt dışına gönderilmiş diğer gençler gibi çıkmış olduğu bu yolda çok değerli adımlar atmış kıymetli eserler bırakmış bir isimdir.
Özet (Çeviri)
The modernization movements that took place in Western Europe turned the world's gaze towards the West. Particularly the developments in the industrial sector in the West confronted the reality that education was of crucial importance, and this led to foreign education becoming highly significant for states. Although the idea of studying abroad appeared before the 19th century, it became more prominent within the scope of modernization movements in the 19th century. Initially, these reforms began in the military sector, but with the Tanzimat Edict, they spread to many other areas. However, despite the steps taken in the name of modernization during this period, the desired results were not fully achieved. It was only after the fall of the Ottoman Empire that the Turkish Republic saw more successful outcomes in this regard. During Atatürk's period, significant reforms were made in various fields, with education being one of them. Atatürk placed great emphasis on foreign education, and in 1924, the first group of 22 students was sent abroad for education. He also paid great attention to the fields of language and history, undertaking various studies in these areas. In this context, he aimed to train students in ancient history, and in 1932, a group, including Ekrem Akurgal, set out for further education abroad. Akurgal, who completed his studies in Germany, had the opportunity to work with many valuable scholars while also experiencing many things he had never encountered before and feeling emotions he had never felt. During his time abroad, he had the chance to travel extensively and learn new things. He made excellent use of the education he received, and upon his return to Turkey, he contributed to significant archaeological projects, participated in important excavations, and wrote highly influential works. His studies attracted great interest not only in Turkey but also internationally. He left behind numerous important works. As part of the generation that set out under Atatürk's leadership, Akurgal took invaluable steps on this path and left behind valuable contributions to science and culture.