Genç yetişkinlerde çocukluk çağı olumsuz yaşantılar ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of intoleranca of uncertainty in the relationship between adverse childhood experiences and depression level in young adults
  1. Tez No: 931904
  2. Yazar: BEYZA ALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mevcut çalışmada, genç yetişkinlerde çocukluk çağı olumsuz yaşantılar ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'deki 18 ile 30 yaş arasında 311 kadın ve 106 erkek olmak üzere toplam 417 genç bireyden oluşmaktadır. Çalışmada, araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33) ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler, SPSS ve Yapısal Eşitlik Modeli aracılığıyla analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, yordayıcılığı değerlendirmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, çocukluk çağı olumsuz yaşantılar ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün kısmi aracı rol oynadığı ve bu ilişkinin anlamlı olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte analizler, çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının depresyon düzeyi ve belirsizliğe tahammülsüzlükle pozitif yönde anlamlı ilişkiler gösterdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca, belirsizliğe tahammülsüzlük hem çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının hem de depresyonun anlamlı bir yordayıcısı olarak belirlenmiştir. Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün, depresyondaki toplam varyansın %29.5'ini anlamlı bir şekilde açıkladığı belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, ilgili literatür çerçevesinde değerlendirilip tartışılmış ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the mediating role of intolerance of uncertainty in the relationship between negative childhood experiences and depression levels in young adults. The sample of the study consisted of 417 young individuals, 311 female and 106 male, between the ages of 18 and 30 in Türkiye. The Demographic Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33) and Intolerance of Uncertainty Scale (ITS-12) prepared by the researcher were used in the study. The data obtained from the scales were analyzed using SPSS and Structural Equation Model. Pearson Product Moment Correlation Analysis was used to examine the relationships between the variables, and Multiple Linear Regression Analysis was used to assess predictive value. As a result of the analyses, it was revealed that intolerance to uncertainty played a partial mediating role in the relationship between negative childhood experiences and depression level and that this relationship was significant. However, the analyses proved that negative childhood experiences have positive and significant relationships with depression level and intolerance of uncertainty. In addition, intolerance of uncertainty was determined as a significant predictor of both negative childhood experiences and depression. It was determined that negative childhood experiences and intolerance of uncertainty significantly explained 29.5% of the total variance in depression. The findings obtained in the study were evaluated and discussed within the framework of the relevant literature and suggestions for future studies were presented.