Özgül öğrenme tanısı alan çocuklarda sosyal destek, stres düzeyi ve özyeterlik düzeyinin psikolojik iyi oluş düzeyini yordama gücü
The power of social support, stress level and self-efficacy level in prediction of psychological well-being in children with specific learning disability
- Tez No: 931905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuklarda sosyal destek, stres düzeyi ve özyeterlilik gibi faktörlerin psikolojik iyi oluş düzeyi üzerindeki yordayıcı etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş ve veriler nicel yöntemler çerçevesinde belirli ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Örneklem, Adana il merkezindeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden, özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış 8-12 yaş arası 102 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçme araçları arasında Demografik Bilgi Formu, Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Destek Ölçeği (Öğretmenden Alınan Destek Boyutu), Çocuklarda Algılanan Stres Ölçeği, Çocuklar İçin Öz-Yeterlik Ölçeği ve Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (SCDPİÖ) yer almaktadır. Bulgular, öğretmenden alınan sosyal desteğin ve yüksek öz-yeterlilik düzeylerinin çocukların psikolojik iyi oluşunu olumlu etkilediğini, algılanan stres düzeyinin ise psikolojik iyi oluş üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocukların yaşam kalitesini artırmaya yönelik eğitimsel ve psikososyal müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the predictive effects of factors such as social support, stress levels, and self-efficacy on the psychological well-being of children diagnosed with specific learning disabilities. The study was conducted using a correlational survey model, and data were collected through quantitative methods with specific measurement tools. The sample consists of 102 children aged 8-12 diagnosed with specific learning disabilities attending private education and rehabilitation centers in Adana, Turkey. The measurement tools used in the study include the Demographic Information Form, the Social Support Scale for Children and Adolescents (Teacher Support Subscale), the Perceived Stress Scale for Children, the Self-Efficacy Scale for Children, and the Stirling Children's Emotional and Psychological Well-Being Scale (SCEPW). The findings reveal that teacher-provided social support and high levels of self-efficacy positively impact children's psychological well-being, while perceived stress levels have a negative effect. These results highlight the importance of educational and psychosocial interventions to improve the quality of life for children with specific learning disabilities.