Çocukluk çağı travmaları ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolü
The mediating role of ontological well-being in the relationship between childhood trauma and marriage satisfaction
  1. Tez No: 931908
  2. Yazar: GİZEM DURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan ve evlilik ilişkisi bulunan 306 katılımcı (217 Kadın, 89 Erkek) oluşturmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Çift Uyum Ölçeği, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 21 ve LISREL 8.80 kullanılarak yapılmıştır. Yapısal model testi sonuçları incelendiğinde çocukluk çağı travmaları ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of ontological well-being in the relationship between childhood traumas and marital satisfaction. The sample of the study consists of 306 participants (217 women, 89 men) who are in a marital relationship and live in various provinces of Turkey. To collect the research data, the Childhood Psychological Trauma Scale, Dyadic Adjustment Scale, Ontological Well-being Scale, and a Personal Information Form prepared by the researcher were used. The analysis of the research data was conducted using SPSS 21 and LISREL 8.80. When examining the results of the structural model test, the mediating role of ontological well-being in the relationship between childhood traumas and marital satisfaction is observed.