İlişkileri sürdürme stratejileri ile bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın aracı rolü
The mediating role of mindfulness in the relationship between relationship maintenance strategies and cognitive distortions
  1. Tez No: 931910
  2. Yazar: AYŞE NUR BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma kapsamında ilişkileri sürdürme stratejileri ile bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın aracı rolü incelenmiştir. Çalışmaya Niğde ilinden 18 yaş ve üzeri 282 kadın ve 184 erkekten oluşan toplam 466 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu (KBF), İlişkileri Sürdürme Stratejileri Ölçeği (İSSÖ), Bilişsel Çarpıtma Ölçeği (BÇÖ) ve Kişilerarası Bilinçli Farkındalık Ölçeği(KBFÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programına aktarılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için ikili grupların karşılaştırılmasında T-test, üç veya daha fazla grupların karşılaştırılmasında Anova testi, farklılıkların hangi gruplardan kaynaklandığının belirlenmesinde Post Hoc testleri, değişkenler arasındaki ilişkinin ölçülmesinde Pearson Korelasyon Katsayısı tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, bilinçli farkındalığın ilişkileri sürdürme stratejileri ile bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkide aracı rolüne ilişkin sınamalarda SPSS PROCESS Macro programında Model 4 analizinden yararlanılmıştır. İlişkileri sürdürme stratejileri ile bilişsel çarpıtmalar arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bilinçli farkındalık ile ilişki sürdürme stratejileri arasındaki güçlü ilişki bulunmuştur. Kişilerarası bilinçli farkındalık ile İlişkileri sürdürme stratejileri ve alt boyutlarıyla zayıf anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur. Kişilerarası bilinçli farkındalık ile bilişsel çarpıtmalar arasında negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Bilişsel çarpıtmalar ile anda kalma ve farkındalık alt boyutuyla negatif yönde anlamlı ilişki görülmüştür. Aracılık analizi, bilişsel çarpıtmaların kişilerarası bilinçli farkındalık ve ilişki sürdürme stratejileri üzerinden doğrudan anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Kişilerarası bilinçli farkındalık, ilişkileri sürdürme stratejilerini güçlü ve olumlu yönde etkilemiştir. Özetle Bilinçli farkındalık ilişkileri sürdürme stratejilerini olumlu etkilerken, bilişsel çarpıtmaların değişkenler üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the mediating role of mindfulness in the relationship between relationship maintenance strategies and cognitive distortions was examined. A total of 466 participants from Niğde, consisting of 282 women and 184 men aged 18 and above, took part in the study. Data collection tools included the Personal Information Form (PIF), the Relationship Maintenance Strategies Scale (RMSS), the Cognitive Distortions Scale (CDS), and the Interpersonal Mindfulness Scale (IMS). The collected data were transferred to the SPSS 26 software for analysis. By analyzing data, for comparisons between two groups, the T-test was applied; for comparisons among three or more groups, the ANOVA test was used. Post Hoc tests were conducted to identify the source of differences, and the Pearson Correlation Coefficient technique was employed to measure relationships between variables. For the analysis No significant relationship was found between relationship maintenance strategies and cognitive distortions. A strong relationship was found between conscious awareness and relationship maintenance strategies. A weak significant positive relationship was found between interpersonal conscious awareness and relationship maintenance strategies and its sub-dimensions. Negative relationships were found between interpersonal conscious awareness and cognitive distortions. A negative significant relationship was found between cognitive distortions and being in the moment and awareness sub-dimensions. Mediation analysis showed that cognitive distortions did not have a direct significant effect on interpersonal conscious awareness and relationship maintenance strategies. Interpersonal conscious awareness had a strong and positive effect on relationship maintenance strategies. In summary, while conscious awareness had a positive effect on relationship maintenance strategies, cognitive distortions did not have a significant effect on the variables.