Gelişmekte olan ülkelerde politik ekonomi anlayışı: Türkiye örneği
Political economic understanding in developing countries: Turkey example
  1. Tez No: 931911
  2. Yazar: REHA TALHA AYGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ ANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Politik ekonomi, politik ve ekonomik sistemin birbiri ile olan ilişkisini iktisat, ekonomi ve sosyoloji bilimlerini kullanarak açıklamaya çalışmaktadır. Ülkelerin politik ekonomileri gelişmişlik düzeylerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke incelenmek üzere seçilmiştir. Türkiye'nin siyasi tarihine bakıldığında, ulusal ve küresel düzeyde pek çok önemli gelişmenin etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca, dönemsel olarak değişen politik anlayışlar da ülkenin ekonomik ve siyasi işleyişi üzerinde belirleyici olmuştur. Bu kapsamda, literatür taraması yapılarak Türkiye'nin politik süreci ve ekonomik verileri birlikte incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, politik ekonomi ile uluslararası politik ekonomi kavramları incelenmiş ve politik karar alma sürecinde etkili olan faktörlere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'nin siyasi tarihi, küresel olaylara karşı tepkisi ve entegrasyon girişimleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'nin 1980 sonrası yaşadığı dönüşüm ve temel makroekonomik göstergeleri politik ekonomi çerçevesinde değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
The political economy is trying to explain the relationship of the political and economic system with one another through economic, economic and sociology. The political economies of countries can vary depending on their level of development. A developing country, such as Turkey, has been chosen for review in this study. Given the political history of Turkey, many important developments with a national and global level are seen to be effective. On the other hand, periodically changing political insights are decisive in the country's economic and political functioning. In this context, literature screening has been conducted and the political process and economic data of Turkey have been studied together. The study consists of three main sections. The first chapter examined the concepts of political economy and international political economy and included the factors that are effective in the process of political decision making. The second part of the study focused on Turkey's political history, its response to global events and its integration initiatives. In the third and final part, Turkey's post-1980 transformation and basic macroeconomic indicators were evaluated in the framework of the political economy.