Perinatal kayıplarda yaşanan yas düzeyinde ölüm anksiyetesi ile başa çıkma ve ölüm farkındalığı ilişkisinde psikolojik sağlamlığın aracılık rolü
The mediatory role of psychological resilience in the relationship between coping with death anxiety and death awareness at the level of grief experienced in perinatal losses
- Tez No: 931919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI FATİH DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada; perinatal kayıplarda yaşanan yas düzeyinde ölüm anksiyetesi ile başa çıkma ve ölüm farkındalığı ilişkisinde psikolojik sağlamlığın aracılık etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Polikliniğinde, gebelik kaybı yaşayan 160 kadınla yürütüldü. Perinatal kayıp yaşayan kadınlar, kayıp sonrası ilk 48 saat içinde yüz yüze, anketlerin doldurtulması ile değerlendirildi. Çalışma verilerinin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu ve 4 ölçek kullanılmıştır. Perinatal Yas Ölçeği, Türkçe Ölüm Kaygısı Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Çok Boyutlu Ölüm Farkındalığı Ölçeği kullanıldı. Araştırmanın yürütülmesinde etik kurul, akademik kurul izni ve aydınlatışmış onam formu alındı. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 25 ve LISREL 8.80 programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik sağlamlığın Perinatal yas ve ölüm farkındalığı ve ölüm kaygısı arasındaki ilişkilerde aracılık rolü üstlendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study; it was aimed to reveal the mediating effect of psychological resilience on the relationship between death anxiety and coping with death anxiety and death awareness at the level of grief experienced in perinatal losses. The study was conducted in 160 women who experienced pregnancy loss in the Perinatology Outpatient Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine. Women who experienced perinatal loss were evaluated by filling out questionnaires face-to-face within the first 48 hours after the loss. Personal Information Form and 4 scales were used to collect the study data. Perinatal Grief Scale, Turkish Death Anxiety Scale, Brief Psychological Resilience Scale and Multidimensional Death Awareness Scale were used. Ethics committee, academic board permission and informed consent form were obtained. Structural Equation Modeling was applied to the data obtained as a result of the research using SPSS 25 and LISREL 8.80 programs. As a result of the analysis, it was observed that psychological resilience played a mediating role in the relationships between perinatal grief and death awareness and death anxiety.