Kraniyal BT görüntülerinden retrospektif olarak Radiomics (3D Slicer) programı aracılığıyla radyomorfometrik ve yeniden yapılandırma yöntemleriyle maksiller sinüsten cinsiyet tayini
Sex determination of maxillary sinuses on cranial CT images retrospectively by Radiomorphometric and reconstruction methods using radiomics (3D Slicer) program
  1. Tez No: 931920
  2. Yazar: AYŞE GİZEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP FEDAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsan kalıntılarının kimliklendirilmesi, hem adli tıp hem de hukuk açısından büyük önem arz etmektedir. Ölümün üzerinden geçen zaman veya ölümün meydan geliş şekli nedeni ile cesette gelişen dekompozisyon; kimliklendirme için klasik yöntemlere alternatif cesetteki bozunmadan etkilenmeyen yöntemler aranmasına sebep olmuştur. Bu amaçla paranazal sinüslerin cinsel dimorfizm açısından incelenmesi günümüzün popüler araştırma konularındandır. Çalışmamızda maksiller sinüs cinsel dimorfizm açısından incelenmiştir. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalına başvuran 25-65 yaş aralığında 142 hastanın kraniyal multidedektör bilgisayarlı tomografi görüntülerinden 3D Slicer ve Radiomics programı aracılığıyla elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identification of human remains is of great importance in terms of both forensic medicine and law. The decomposition that develops in the corpse due to the time that has passed since death or the way death occurred has led to the search for alternative methods for identification that are not affected by the decomposition of the corpse. For this purpose, examination of the paranasal sinuses in terms of sexual dimorphism is one of the popular research topics today. In our study, the maxillary sinus was examined in terms of sexual dimorphism. Data obtained through 3D Slicer and Radiomics program from cranial computed tomography images of 142 patients between the ages of 25-65 who applied to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Department of Radiology were analyzed.