Obsesif inanışlar ve ruh sağlığı arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin rolü
The role of cognitive flexibility in the relationship between obsessive beliefs and mental health
  1. Tez No: 931918
  2. Yazar: GÜNER SUYABATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, obsesif inanışlar ve ruh sağlığı arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin rolü incelenmiştir. Örneklem, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan ve 18 ila 45 yaş aralığında olan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya 215 kadın ve 206 erkek olmak üzere toplamda 421 kişi katılmıştır. Obsesif inanışlar ve ruh sağlığı bağlamında ontolojik iyi oluş ilişkisinde bilişsel esnekliğin etkisini incelemek amacıyla Demografik Bilgi Formu, Obsesif İnanışlar Ölçeği, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri kullanılmıştır. SPSS 27 programı ile veriler analiz edilmiş ve sonrasında LISREL 8.80 programı kullanılarak ölçme modeli ve yapısal model test edilmiştir. Analiz sonucunda, obsesif inanışlar ve ontolojik iyi oluş ilişkisinde bilişsel esnekliğin kontrol alt boyutunun etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of cognitive flexibility in the relationship between obsessive beliefs and mental health was examined. The sample consisted of individuals aged between 18 and 45 years living in different provinces of Turkey. A total of 421 participants, including 215 women and 206 men, took part in the study. To investigate the effect of cognitive flexibility in the relationship between obsessive beliefs and mental health, particularly in the context of ontological well-being, the Demographic Information Form, Obsessive Beliefs Questionnaire, Ontological Well-Being Scale, and Cognitive Flexibility Inventory were utilized. Data were analyzed using SPSS 27, and the measurement model and structural model were subsequently tested using LISREL 8.80. The analysis revealed that the control subdimension of cognitive flexibility had a statistically significant effect on the relationship between obsessive beliefs and ontological well-being.