Nefroloji Polikliniğine başvuran gebe hastaların böbrek sağkalımı sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of renal survival outcomes in pregnant patients attending the Nephrology Clinic
- Tez No: 931924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ORUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gebelikte yaygın görülen böbrek hastalıkları arasında kronik böbrek hastalığı (KBH), hipertansiyon (HT), glomerülonefrit (GN) ve akut böbrek hasarı (ABH) yer alır. Bu çalışmada, belirtilen hastalıkların gebelik sürecinde böbrek sağkalımı ve gebelik sonuçlarına etkileri değerlendirilmiştir. Ocak 2016-Aralık 2022 arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Nefroloji Polikliniği'ne başvuran gebeler retrospektif olarak incelenmiş; demografik, klinik ve laboratuvar verileri ile doğum ve 1. yıla kadar renal fonksiyon değişiklikleri analiz edilmiştir. Hastalar; kontrol, KBH, HT, ABH ve izole proteinüri olarak beş gruba ayrılmıştır. Hipertansif bozukluklarda en yaygın tip %53 ile kronik hipertansiyon olarak belirlenmiştir. Preeklampsi (PE) ve eklampsi, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum oranlarında anlamlı bir artışa neden olmuştur (p < 0,001). PE, ABH riskini artırmakla birlikte gruplar arasında istatistiksel fark saptanmamıştır (p=0,058). Hipertansif bozuklukların böbrek fonksiyonlarına etkisini değerlendirmek için uzun dönemli izlem önerilmektedir. Tahmini glomerüler filtrasyon hızı (tGFH)
Özet (Çeviri)
Common kidney diseases during pregnancy include chronic kidney disease (CKD), hypertension (HT), glomerulonephritis (GN), and acute kidney injury (AKI). This study aimed to evaluate the effects of these conditions on renal survival and pregnancy outcomes during pregnancy. A retrospective analysis was conducted on pregnant patients who attended the Nephrology Clinic of Bursa Uludağ University between January 2016 and December 2022. Demographic, clinical, and laboratory data, as well as renal function changes up to the first year postpartum, were analyzed. Patients were divided into five groups: control, CKD, HT, AKI, and isolated proteinuria. The most common hypertensive disorder was chronic hypertension (53%). Preeclampsia (PE) and eclampsia were associated with a significant increase in low birth weight and preterm birth rates (p < 0.001). Although PE increased the risk of AKI, no statistically significant difference was observed between the groups (p=0.058). Long-term follow-up is recommended to assess the impact of hypertensive disorders on renal function. In patients with an estimated glomerular filtration rate (eGFR) 50% decline in eGFR was significant in patients with eGFR