Meme cerrahisi geçiren hastalarda romboid interkostal bloğunun akut postoperatif ağrı yönetimi ve kronik ağrı insidansı üzerine olan etkilerinin araştırılması
Study of the effects of rhomboid intercostal block on acute postoperative pain management and chronic pain incidence in patients undergoing oncologic breast surgery
  1. Tez No: 931923
  2. Yazar: BELİTSU SALGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Kronik ağrı, meme cerrahisi sonrası sık görülen ve yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir komplikasyondur. Interfasyal plan blok tekniklerinden biri olan Romboid İnterkostal Blok (RIB), hem akut hem de kronik postoperatif ağrıyı azaltma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, mastektomi cerrahisi sonrası 3. ayda kronik ağrı prevalansı ve ilk 24 saatte akut ağrı kontrolü üzerindeki RIB etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak tasarlanan bu çalışma, Koç Üniversitesi Hastanesi'nde etik kurul onayı alınarak gerçekleştirildi. Elektif mastektomi geçiren 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Kitle nedeniyle elektif meme cerrahisi planlanan hastalar, eşlik eden sentinel lenf nodu biyopsisi, aksiller lenf nodu diseksiyonu veya implant yerleştirme işlemleri fark etmeksizin çalışmaya dahil edildi. VKİ> 35, acil cerrahi, kanama diyatezi, astım, kronik böbrek yetmezliği, gebelik, laktasyon, kronik opioid kullanımı olan ve erkek hastalar dışlama kriterleri arasında yer aldı. Hastalar, genel anestezi öncesi RIB uygulanan grup ile standart genel anestezi altında ameliyat edilen kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Birincil sonlanım noktası, 3. ayda kronik ağrı prevalansıydı. İkincil sonlanım noktaları arasında akut ağrı skorları, toplam opioid tüketimi, opioid yan etkileri ve kronik ağrının fiziksel, sosyal ve psikolojik etkileri değerlendirildi. Bulgular: RIB grubunda 3.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic pain is a frequent and debilitating complication following breast surgery. The Rhomboid Intercostal Block (RIB), a regional anesthesia technique, has been proposed to reduce both acute and chronic postoperative pain. This study aimed to evaluate the effects of RIB on chronic pain prevalence at 3 months and acute pain control within the first 24 hours after mastectomy surgery. Methods: This prospective, randomized, controlled trial was conducted at Koç University Hospital following ethics committee approval. Ninety patients undergoing elective mastectomy surgery were included. Inclusion criteria involved patients undergoing any elective breast surgery due to a mass, regardless of additional procedures like sentinel lymph node biopsy, axillary lymph node dissection, or implant placement. Exclusion criteria included BMI > 35, emergency cases, bleeding diathesis, asthma, chronic kidney failure, pregnancy, lactation, chronic opioid use, and male patients. Participants were randomized into two groups: the RIB group received a rhomboid intercostal block before surgery, while the control group underwent surgery under standard general anesthesia. The primary outcome was the prevalence of chronic pain at 3 months. Secondary outcomes included acute pain scores at 1, 6, 12, and 24 hours, total opioid consumption, opioid-related side effects, and the impact of chronic pain on physical, social, and psychological well-being. Results: At 3 months, the RIB group had significantly lower chronic pain incidence (23.2% vs.