Travmatik olayın merkeziliğinin travma sonrası büyüme ile ilişkisinde temel inançların sarsılmasının aracı ve algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolü
The mediating role of disruption of core beliefs and moderating role of perseived social support in the relationship between the centrality of the traumatic event and posttraumatic growth
  1. Tez No: 931931
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKÇAY USUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı travmatik olayın merkeziliğinin travma sonrası büyüme ile ilişkisinde temel inançların sarsılmasının aracı ve algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolünü incelemektedir. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemiyle ulaşılan 18-65 yaşları arasındaki 386 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Olayların Merkeziliği Ölçeği, Temel İnançlar Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Ölçeği-X ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizi SPSS 22 istatistik programı ve Process Macro eklentisi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda travmatik olayı merkeze almanın temel inançların sarsılması ve TSB üzerinde; travmatik olayı merkeze alma ve algılanan sosyal desteğin de TSB üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan travmatik olayın merkeziliği ile travma sonrası büyüme arasında temel inançların sarsılmasının aracı rolü ve algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolü tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of core beliefs disruption and the moderating role of perceived social support in the relationship between the centrality of the traumatic event and post traumatic growth. The sample of the research consists of 386 participants between the ages of 18-65, who were reached by purposeful sampling method. The data of the study were collected with the Personal Information Form, Post Traumatic Stress Diagnostic Scale, Centrality of Events Scale, Core Beliefs Inventory, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Post Traumatic Growth Inventory-X. Data analysis in the study was done using SPSS 22 statistical program and Process Macro plug-in. As a result of the research focusing on the traumatic event has a positive effect on the core beliefs disruption and PTG; Centering on the traumatic event and perceived social support were also found to have a significant positive effect on PTG. On the other hand, the mediating role of core beliefs disruption and the moderating role of perceived social support between the centrality of the traumatic event and post traumatic growth could not be determined.