Deprem sonrası travma düzeyi ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluş ve varoluşsal anlamın aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediation role of ontological well-being and existential meaning in the relationship between post-earthquake trauma level and post-traumatic growth
  1. Tez No: 931938
  2. Yazar: ELİF AYŞENUR TAŞOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerini yaşamış bireylerde, travma sonrası büyüme düzeyleri ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluş ve varoluşsal anlamın aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nicel bir araştırma olup veri çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma kapsamında, depremlerin gerçekleştiği 11 ilden, 199 kadın ve 180 erkekten oluşan 375 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcılara sırasıyla demografik bilgi formu, Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği, Çok Boyutlu Varoluşsal Anlam Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veri, veri temizleme ve ön analizler için SPSS 30.0 ve Yapısal Eşitlik Modellemesi için ise LISREL 8.80 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında, deprem sonrası travma düzeyi ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide varoluşsal anlam değişkeninin aracılık rolüne sahip olduğu ancak ontolojik iyi oluş değişkeninin etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüş ancak, deprem sonrası travma düzeyi ile ontolojik iyi oluş arasında güçlü bir ilişkinin varlığı da saptanmıştır. Bootstrap analizinde ise, ontolojik iyi oluşun dolaylı etkisinin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Buna göre, ontolojik iyi oluşun travma sonrası büyümeyi başka değişkenler aracılığıyla etkileyebileceği düşünülmektedir. Elde edilen bu sonuçlar, ontolojik iyi oluşun travmatik deneyimlerden hem olumlu hem de olumsuz etkilenebileceğini göstermektedir. Bununla beraber, deprem sonrası travma düzeyi ile travma sonrası büyüme arasında doğrudan bir ilişki görülmemiş, söz konusu ilişkinin aracı değişkenler aracılığıyla ortaya çıktığı ispatlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, deprem sonrası travma düzeyinin travma sonrası büyüme üzerindeki etkisinde varoluşsal anlamın önemli bir aracı rol oynadığını göstermiştir. Bu bulgu, travma sonrası müdahalelerde bireylerin anlam arayışlarını desteklemenin ve varoluşsal konulara odaklanmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of ontological well-being and existential meaning in the relationship between post-earthquake trauma levels and post-traumatic growth in individuals who experienced the Kahramanmaraş earthquakes on February 6, 2023. The study employs a quantitative research design using a relational survey model, and data were collected through an online questionnaire. Data were gathered from 375 participants, including 199 women and 180 men, from the 11 provinces affected by the earthquakes. Participants completed a demographic information form, the Post-Earthquake Trauma Level Scale, the Ontological Well-Being Scale, the Multidimensional Existential Meaning Scale, and the Post-Traumatic Growth Scale. The collected data were analyzed using SPSS 30.0 for data cleaning and preliminary analyses, while LISREL 8.80 was used for Structural Equation Modeling. The findings indicate that existential meaning plays a mediating role in the relationship between post-earthquake trauma levels and post-traumatic growth. However, the effect of ontological well-being was not statistically significant. Additionally, a strong relationship between post-earthquake trauma levels and ontological well-being was identified. The Bootstrap analysis revealed that the indirect effect of ontological well-being was significant, suggesting that ontological well-being may influence post-traumatic growth through other variables. The results indicate that ontological well-being can be both positively and negatively affected by traumatic experiences. Furthermore, there was no direct relationship between post-earthquake trauma levels and post-traumatic growth; this relationship emerged through mediating variables. Ultimately, this study highlights the critical mediating role of existential meaning in the impact of post-earthquake trauma levels on post-traumatic growth. This finding emphasizes the importance of supporting individuals' search for meaning and focusing on existential issues in post-trauma interventions.