Sosyal bilgiler öğretim programında ve ders kitaplarında afetler ve afet eğitimi
Disasters and disaster education in the social studies curriculum and textbooks
  1. Tez No: 931955
  2. Yazar: MANOLYA MEYRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇENGELCİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de ortaokul düzeyindeki 4, 5, 6 ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında, 2023 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ve 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Model'inde afet ve afet eğitimi konularının ele alınış biçimini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, ders kitaplarındaki metinler, görseller, sorular ve etkinlikler afet ve afet eğitimi bağlamında analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu araştırma verileri betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş, elde edilen bulgular tablolar ve açıklayıcı örneklerle desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, afet eğitiminin Sosyal Bilgiler derslerinde daha kapsamlı, bilimsel temelli ve uygulamaya yönelik işlenmesi gerektiği önerilmektedir. Ders kitaplarında afet bilincini destekleyecek görsel ve etkinliklerin artırılması ve öğretim programlarında afet eğitimi konularına daha fazla yer verilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda hazırlanan içeriklerin, öğrencilere sadece teorik bilgi sunmakla kalmayıp aynı zamanda afetlere karşı bilinçli ve hazırlıklı yurttaşlar yetiştirmeyi hedeflemesi gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how disaster and disaster education topics are addressed in the 4th, 5th, 6th, and 7th-grade Social Studies textbooks, the 2023 Social Studies Curriculum, and the 2024 Türkiye Century Maarif Model in Türkiye. In this study, the texts, visuals, questions, and activities in the textbooks were analyzed within the context of disaster and disaster education. The research employed a qualitative research method, and the data were evaluated using descriptive analysis. The findings were supported by tables and illustrative examples. The study concludes that disaster education in Social Studies courses should be addressed in a more comprehensive, scientifically based, and practice-oriented manner. It is recommended that textbooks include more visuals and activities to support disaster awareness, and that more time should be allocated to disaster education topics in the curriculum. The content prepared in this context should not only provide students with theoretical knowledge but also aim to cultivate conscious, and prepared citizens in the face of disasters.