Türkiye'de engellilere yönelik sosyal politika ve sosyal koruma önlemleri
Social policy and social protection measures for disabled people in Türkiye
  1. Tez No: 931956
  2. Yazar: EDA ÜNAL ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Engellilik, sosyal ve politik bir olgu olarak Sanayi Devrimi sonrasında ortaya çıkmıştır. Sanayi Devrimi öncesinde, engelli bireylerin bakımını ve ihtiyaçlarını genellikle aileleri, yakın akrabaları veya komşuları üstlenmiştir. İlk dönemlerde toplumda engelliliğe daha çok ilahi bir bakış açısıyla yaklaşılırken, zamanla engelliler lanetlenmiş ya da toplum üzerinde bir yük olarak görülmeye başlamıştır. Engellilerin yasal haklarının tanınması ve korunmalarına yönelik köklü değişiklikler ise 20. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşmiştir. Bu hakların gelişimi, insan hakları ve vatandaşlık hakları çerçevesinde şekillenmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de toplumun en dezavantajlı kesimlerinden biri olan engelli bireylerin sosyal statülerini, toplum içindeki yerlerini ve yasal haklarını kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Engellilere insan hakları temelinde hangi hak ve özgürlüklerin tanındığını, sosyal koruma kapsamında ise hangi hizmetlerin sunulduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Disability began to emerge as a significant social and political issue following the Industrial Revolution. Prior to this period, the care and support for individuals with disabilities were typically provided by their families, close relatives, or neighbors. In earlier eras, societal attitudes toward disability were often influenced by religious interpretations, but over time, disabled individuals came to be perceived as either cursed or a burden on the community. The second half of the 20th century marked a turning point with major advancements in the recognition and protection of the legal rights of people with disabilities. These developments have been grounded in the principles of human rights and citizenship. This study explores the social position, societal perception, and legal rights of individuals with disabilities, who constitute one of the most marginalized groups in Türkiye. It seeks to examine the rights and freedoms afforded to disabled individuals under the framework of human rights and to analyze the services provided to them through social protection mechanisms.