Bir matematik öğretmeninin fark etme becerisi ve matematiksel söylemlerinin öğrenme yörüngeleri aracılığıyla gelişiminin incelenmesi
Investigation of the development of a mathematics teacher's noticing skills and mathematical discourses through learning trajectories
- Tez No: 931960
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir matematik öğretmeninin fark etme becerisi ve matematiksel söylemlerinin öğrenme yörüngeleri aracılığıyla nasıl geliştiğini incelemektir. Bu amaçla, oran-orantı konulu öğrenme yörüngelerine dayalı bir mesleki gelişim programı sürecinde öğretmenin fark etme becerisi ve matematiksel söylemleri incelenmiştir. Araştırma, nitel bir yaklaşımla, Öğretmen Gelişim Deneyi (ÖGD) metodolojisi temel alınarak yapılandırılmış ve 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, bir devlet okulunda görev yapan ortaokul matematik öğretmeni ile 16 haftalık süreçte yürütülmüştür. ÖGD, her biri dört aşamadan oluşan (planlama, öğretmen eğitimi, ders gözlemi ve fark etme görüşmeleri) altı döngüde tamamlanmıştır. Veriler video kayıtları, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacı günlüğü ile toplanmıştır. Fark etme becerisi, video kesitlerine ve öğrenci yazılı yanıtlarına dayalı görüşme verilerinin tematik analiziyle; matematiksel söylemler ise ders videolarının betimsel analiziyle incelenmiştir. Bulgular, öğrenme yörüngelerinin öğretmene oran-orantı konusunda öğrencilerin matematiksel düşüncelerini anlama, açıklama, kavrayışlarını yorumlama ve öğretimsel karar alma süreçlerinde önemli ölçüde katkı sağladığını; matematiksel söylemlerini ise daha zengin, kavramsal ve ilişkisel bir yapıya dönüştürdüğünü göstermiştir. Araştırma, öğrenme yörüngelerinin mesleki gelişimdeki rolünü ortaya koyarken, fark etme, matematiksel söylem ve oran-orantı konularına yönelik uygulamalar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how a mathematics teacher's noticing skills and mathematical discourse develop through learning trajectories (LTs). For this purpose, the study examined the teacher's noticing skills and mathematical discourse throughout a professional development program (PDP) based on LTs on ratio and proportion. The study was structured with a qualitative approach based on the Teacher Development Experiment (TDE) methodology and was conducted over a 16-week period during the 2020-2021 academic year with a middle school mathematics teacher working in a public school. The TDE was completed in six cycles, each with four stages: planning, teacher education, lesson observation, and noticing interviews. Data were collected through video recordings, semi-structured interviews, and researcher diary. Noticing skills were analyzed using thematic analysis of interview data based on video clips and students' written responses; while mathematical discourse was analyzed using descriptive analysis of the lesson videos. The findings indicate that LTs significantly contributed to the teacher's ability to understand and explain students' thinking and strategies, interpret their understanding, and make instructional decisions; while also transforming the teacher's mathematical discourse into a richer, more conceptual, and relational structure. The study highlights the role of LTs in PD and offers recommendations for practice and future research on noticing, mathematical discourse, and ratio-proportion.