Genel eğitim sınıflarındaki özel gereksinimli öğrencilerin akran zorbalığına maruz kalmalarına ilişkin anne ve öğretmen görüşleri
Mothers' and teachers' views on the exposure of students with special educational needs to peer bullying in general education classrooms
  1. Tez No: 931963
  2. Yazar: MEDİNE ALIEVA TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİMEN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, genel eğitim sınıflarındaki özel gereksinimli (ÖG) öğrencilerin akran zorbalığına maruz kalma durumlarının anne ve öğretmen görüşleri açısından incelenmesidir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının yürütüldüğü ilkokullarda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya sınıfında ÖG öğrencisi olan 10 genel eğitim sınıf öğretmeni ve ÖG çocuğu olan dokuz anne katılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı günlüğüyle toplanmıştır. Annelerden ve öğretmenlerden elde edilen veriler tümevarıma dayalı içerik analizi yoluyla araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, genel eğitim sınıflarındaki ÖG öğrencilerin genellikle mağdur rolünde olduğunu ve akranları tarafından duygusal, sözel ve fiziksel zorbalığa maruz kaldıklarını göstermektedir. Zorbalık karşısında ÖG öğrenciler çeşitli duygusal, davranışsal ve durumu anlamaya yönelik tepkiler verirken, öğretmenlerin yüzeysel önlemler aldığı ve annelerin kendi yöntemleriyle çözüm aramaya çalıştığı görülmüştür. Ayrıca, ÖG öğrencilerin akran zorbalığına maruz kalmanın bir sonucu olarak duygusal, davranışsal, sosyal ve akademik motivasyon açısından olumsuz etkilendikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine, from the perspectives of mothers and teachers, the situation of students with special educational needs (SEN) in general education classrooms being subjected to peer bullying. The study was conducted in primary schools in Kocaeli province where inclusion/integration practices of the Ministry of National Education (MEB) were implemented during the 2023-2024 academic year. The study involved 10 general education classroom teachers who had students with SEN in their classes and nine mothers with children who have SEN. The research was designed as a case study within qualitative research methods. The data were collected through semi-structured interview forms and the researcher's diary. The data obtained from mothers and teachers were analyzed through inductive content analysis by the researcher. The results of the study indicate that students with SEN in general education classrooms are generally in the role of victims and are subjected to emotional, verbal, and physical bullying by their peers. In response to bullying, students with SEN exhibited various emotional, behavioral, and understanding reactions, while teachers took superficial measures, and mothers tried to find solutions using their own methods. Furthermore, it was determined that students with SEN were negatively affected emotionally, behaviorally, socially, and in terms of academic motivation as a result of peer bullying.