System failure: A qualitative study on healthcareexperiences of trans women in Turkey
Sistemsel hata: Türkiye'deki trans kadınların sağlık hizmeti deneyimleri üzerine niteliksel bir çalışma
- Tez No: 931977
- Danışmanlar: DR. DOUG HARDMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bournemouth University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Öz Amaç Literatürde açıkça gösterildiği gibi, LGBTQI+ bireyler cis-heteroseksüel akranlarına göre daha fazla sağlık sorunu riski altındadır, LGBTQI+ içinde bu durum transgenderlar için de geçerlidir. Bu duruma çevrenin neden olduğu tartışılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki trans kadınların sağlık hizmeti deneyimleri araştırılmıştır. Türkiye, LGBTQI+ bireylerin yüksek düzeyde ayrımcılıkla karşılaştığı, yaşamlarının ve haklarının tehlikede olduğu ülkelerden biridir. Bu nedenle, az gelişmiş bir ülkede oldukça savunmasız bir grubun deneyimlerine ışık tutmak amaçlanmıştır. Dizayn Çalışma nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırma Yöntemleri Çalışma için Türkiye'de sağlık hizmetlerine erişebilen 20-36 yaş arası 5 trans kadın seçilmiştir. Her biri ile yaklaşık bir saat süren yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sırasında alınan ses kayıtları bir word belgesine aktarılmış, ardından veriler IPA kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular Analiz sonucunda 3 ana ve 8 alt tema ortaya çıkmıştır.“Öteki Olmak”teması ekonomik ve sosyal zorluklar etrafında ortaya çıkmıştır.“Sistemin Eksikliği”teması sistemin bakım sağlamada nasıl başarısız olduğunu ve bunun olumsuz etkilerini açıklamaktadır.“Altyapı ve Gelecek”teması ise yapısal sorunları ve bunların kendileri üzerindeki etkilerini ve geleceğe yönelik isteklerini ortaya koymaktadır. Sonuç Çalışma, Türkiye'de trans bir kadın olarak yaşamanın ne kadar zor olduğunu, sürekli transfobi korkusundan trans bakımı için donanımlı sağlık çalışanları arasında yaşamı tehdit eden ayrımcılığa kadar göstermektedir. Bu çalışma, ilgililer için bunları gün ışığına çıkarmayı amaçlamıştır. ANAHTAR KELİMELER: trans kadın, LGBTQI+, sağlık hizmeti deneyimleri, ayrımcılıklar, Türkiye
Özet (Çeviri)
Abstract Aims As clearly shown in the literature, LGBTQI+ individuals are at more risk of health problems than their cis-heterosexual peers, within LGBTQI+, that's true for transgenders. It has been discussed that surrounding environment is the reason of this situation. In this study, healthcare experiences of transgender women in Turkey was investigated. Turkey is one of the countries where LGBTQI+ individuals face high level of discrimination, and their lives and rights are in danger. Therefore, it has been aimed to shed light upon the experiences of highly vulnerable group in an under-developed country. Design Study has been designed as a qualitative study. Methods 5 trans women, between age of 20-36, who were able to access healthcare in Turkey were recruited for the study. Semi-structured individual interviews lasting around an hour conducted with each of them. Voice recordings taken during the interviews transcribed into a word document then the data was analysed using IPA. Results Analysis resulted in 3 main and 8 sub-themes.“Being the Other”theme emerged around their economic and social difficulties.“System Failure”theme explains how the system fails to provide care and the adverse effects of this.“Infrastructure and the Future”shows structural problems and their effects on them and their wishes for the future. Conclusion Study illustrates how difficult to live as a trans woman in Turkey, from constant fear of transphobia to life-threatening discrimination within the healthcare professionals equipped for transgender care. This study aimed to bring these in light for those who may concern. KEYWORDS: trans woman, LGBTQI+, healthcare experiences, discriminations, Turkey