Sağlık çalışanlarının dijital hastane deneyimlerinin incelenmesi
Examining the digital hospital experiences of healthcare professionals
- Tez No: 975455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAL, DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, dijital hastane süreçleri hakkında deneyim sahibi olan hekim, hemşire ve sağlık yöneticilerinin tecrübelerinden yararlanarak; dijital hastanenin avantajları, dezavantajları, iş yapma süreçleri ile ilgili genel durumunu ortaya koymak ve bu bulgular doğrultusunda sağlık yöneticilerine ve araştırmacılara öneriler sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 14 Eylül 2023 - 25 Ocak 2024 tarihleri arasında“İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Bahçelievler Devlet Hastanesi, İzmir Tire Devlet Hastanesi, İzmir Ödemiş Devlet Hastanesi, Sinop Ayancık Devlet Hastanesi ve Yozgat Şehir Hastanesi”nde yürütülmüştür. Bu araştırmanın örneklemini bu hastanelerde çalışan yöneticiler, hekimler ve hemşireler oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında toplam 78 kişiyle yüz yüze görüşme yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik (durum çalışması) yaklaşım yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için gerekli olan etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Bu çalışmada dijital hastanenin avantajları, dezavantajları, sağlık hizmet sunumuna etkisi, sistem için gerekli olan bileşenler, süreçte yaşanan sorunlar, hizmet alanların memnuniyet durumu ve kullanılan HBYS ile diğer uygulamaların uyum durumları incelenmiştir. Dijital hastanenin avantajları olarak sağlık hizmeti sunumunda hizmetin ve tedavilerin güvenli bir şekilde yapılması, çalışanlara zaman kazandırması, hizmet sunumunda ve uygulamalarında standardizasyonun sağlaması, çalışan ve hastaların güvenliğini arttırdığı belirlenmiştir. Dijital hastanenin dezavantajları olarak uygun alt yapının olmaması durumunda kurulum zorluklarının olması, uyum sağlanmadığı durumda iş ve işlemlerin yavaşladığı ve işleyemez hale geldiği, sistem arızaları ve siber güvenlikle ilgili olumsuz durumlar olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte çalışanların memnuniyetinin yüksek olduğu, dijital hastane süreçlerine hızlı bir şekilde uyum sağladıkları belirlenmiştir. Dijital hastanenin sürdürülebilmesi için yönetimin liderliği ve desteğinin mutlaka olması gerektiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra dijital hastanelerin devamlılığı için dijital alt yapının, sistemi kullanacak personelin ve süreçlerin üst yöneticiler tarafından desteklenmesi gerektiği tespit edilmiştir. Sonuç: Bu araştırma sonucunda dijital hastane hasta güvenliği ve verimlilik başta olmak üzere birçok olumlu katkısının olduğu belirlenmiştir. Bundan dolayı hastanelerin dijital hastanelere dönüştürülmesi önerilmektedir. Dijital hastane birçok avantajlarının yanında yatırım maliyetlerinin yüksek olması, çalışanların dijital hastane hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmaması, çalışanların değişime direnç göstermesi gibi birtakım dezavantajları olduğu tespit edilmiştir. Hastanenin yatırım maliyetlerinin karşılanması için mali destek ve çalışanların eğitilmesi önerilmektedir. Anahtar Kelimeler; Dijital Hastane, Sağlık Çalışanları, HIMSS, EMRAM Seviye 7
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to reveal the advantages, disadvantages and general situation of the digital hospital regarding the business processes by utilizing the experiences of physicians, nurses and health managers who have experience in digital hospital processes and to provide recommendations to health managers and researchers in line with these findings. Materials and Methods: This research was conducted between September 14, 2023 and January 25, 2024 in“Istanbul Training and Research Hospital, Istanbul Bahçelievler State Hospital, Izmir Tire State Hospital, Izmir Ödemiş State Hospital, Sinop Ayancık State Hospital and Yozgat City Hospital”. The sample of this research consists of managers, physicians and nurses working in these hospitals. Within the scope of this research, face-to-face interviews were conducted with a total of 78 people. Phenomenological (case study) approach, one of the qualitative research methods, was used in the study. Ethics committee and institutional permissions required for the research were obtained. Result: In this study, the advantages and disadvantages of the digital hospital, its impact on health service delivery, the components required for the system, the problems experienced in the process, the satisfaction status of the service users and the compatibility of the HIS used and other applications were examined. As the advantages of the digital hospital, it was determined that the service and treatments in health service delivery are carried out safely, it saves time for employees, provides standardization in service delivery and applications, and increases the safety of employees and patients. As the disadvantages of the digital hospital, it was determined that there are installation difficulties in the absence of appropriate infrastructure, slowing down and inoperability of business and transactions in case of non-compliance, system failures and negative situations related to cyber security. However, it was determined that the satisfaction of the employees was high and they quickly adapted to the digital hospital processes. It has been determined that the leadership and support of the management is essential for the sustainability of the digital hospital. In addition, it was determined that for the continuity of digital hospitals, the digital infrastructure, the personnel who will use the system and the processes should be supported by senior managers. Conclusion: As a result of this research, it was determined that digital hospitals have many positive contributions, especially patient safety and efficiency. Therefore, it is recommended to transform hospitals into digital hospitals. In addition to many advantages of digital hospitals, it has been determined that there are some disadvantages such as high investment costs, employees not having sufficient knowledge about digital hospitals, and employees' resistance to change. Financial support and training of employees are recommended to meet the investment costs of the hospital. Keywords; Digital Hospital, Healthcare Workers, HIMSS, EMRAM Level 7