Akut pankreatitli hastalarda metabolik sendrom komponentleri ile pankreatik steatoz arasındaki ilişki
Relationship between metabolic syndrome components and pancreatic steatosis in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 931978
  2. Yazar: NEVRİYE MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU BÖYÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Akut pankreatit tanılı hastalarda metabolik sendrom komponentleri ile pankreatik steatoz arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.01.2020 – 01.12.2023 tarihleri arasında akut pankreatit tanısı ile kliniğimizde takip edilen 18 yaş üstü, ilk pankreatit atağını geçiren 192 hasta dahil edildi. Servis yatışı sırasında abdomen BT görüntüleme yapılmamış olan, daha öncesinde pankreas malignitesi veya pankreasa yönelik cerrahi öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri, tansiyon ölçümleri ve laboratuar sonuçları hasta dosyalarından ve hastanemiz otomasyon sisteminden incelendi. VKİ ölçümleri hesaplandı. Her hasta için geliş Ranson değeri, Panc 3 skoru ve HAPS skoru hesaplandı. Tek radyoloji hekimi tarafından hastaların abdomen BT'lerinden pankreas baş, gövde ve kuyruk dansiteleri ile birlikte bel çevresi ölçümleri yapıldı. Pankreatik steatoz için belirli bir cut off (kesim) değer bulunmamakta olup, Hounsfield Skalasına göre BT'de yağ dansitesi yumuşak dokudan daha düşük görüldüğü için çalışmamızda pankreatik steatoz açısından HU değeri düşüklüğü dikkate alındı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların %47.4'ünde MetS saptandı. MetS olan hasta grubunda yaş ortalaması daha yüksek bulundu (p=0,029). MetS olan grupta VKİ: 29,8±4,8 görülmüş olup MetS olmayan gruba göre yüksektir (p=0,001). MetS olan grupta MetS olmayan gruba göre, GFR, albümin ve Amilaz değerleri daha düşük görülmüştür (p=0,049, p=0,042, p=0,026).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the relationship between metabolic syndrome components and pancreatic steatosis in patients diagnosed with acute pancreatitis. Materials and Methods: Our study included 192 patients over the age of 18 who were followed up in our clinic with a diagnosis of acute pancreatitis between 01.01.2020 and 01.12.2023, and had their first pancreatitis attack. Patients who had not undergone abdominal CT imaging during hospitalization and who had a previous history of pancreatic malignancy or pancreatic surgery were not included in the study. The demographic data, blood pressure measurements and laboratory results of the patients were examined from the patient files and our hospital's automation system. BMI measurements were calculated. Ranson score, HAPS score and panc 3 score were calculated for each patient. Pancreatic head, body and tail densities as well as waist circumference were measured from the patients' abdominal CT scans by a single radiologist. There is no spesific cut-off value for pancreatic steatosis, and since the fat density is seen to be lower than the soft tissue on CT according to the Hounsfield Scale, alow HU value was taken into account in our study in terms of pancreatic steatosis. Results: In our study, MetS was detected in 47.4% of the patients. The average age was found to be higher in the group with MetS (p=0,029). BMI was observed as 29,8 ±4,8 in the group with MetS and it was higher than the group without MetS (p:0,001). GFR, albumin and amylase values were lower in group with MetS compared the group without MetS (p:0,049, p0,042, p:0,026).