Bir şehir hastanesi cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü ile bakım rolü oryantasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of patient safety culture and care role orientation of nurses working in surgical clinics of a city hospital
  1. Tez No: 931991
  2. Yazar: ZAHİDE CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma bir şehir hastanesi cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin, hasta güvenliği kültürü ile bakım rolü oryantasyonlarının değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Kişisel bilgi formu, hasta güvenliği kültürü ölçeği ve bakım rolü oryantasyonları ölçeği kullanılarak tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma olarak 12 Şubat – 21 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde cerrahi kliniklerde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 119 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği (HGKÖ)”ve“Hemşirelik Bakım Rolü Oryantasyonu Ölçeği (HBROÖ)”formları aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerden onam alındıktan sonra veri toplama formlarını doldurmaları istenmiş ve doldurulan formlar tek tek toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows programı kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve uygulamanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmış alınmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, araştırmaya katılan hemşirelerin; %82,4'ünün kadın olduğu, %66,4'ünün 18-29 yaş aralığında olduğu, %52,9'unun 1-5 yıldır görev yaptığını, %84'ünün Lisans mezunu olduğunu, %27,7'sinin Genel Cerrahi kliniğinde çalıştığını, %76,5'inin 15 ve üzerinde hasta baktığını, %87,4'ünün Hasta güvenliği konusunda eğitim aldığı belirlendi. HGK ölçeği Cronbach Alfa değeri 0.967 olarak bulundu. Ölçeğin iç tutarlığının yüksek düzeyde güvenilir olduğu bulundu. HBROÖ Cronbach Alfa değeri 0,697 bulundu. Ölçeğin iç tutarlılığının oldukça güvenilir düzeyde olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the patient safety culture and care role orientations of nurses working in surgical clinics of a city hospital. Materials and Methods: This descriptive and correlational study was conducted between 12 February - 21 February 2024 using a personal information form, patient safety culture scale and care role orientations scale. The sample of the study consisted of 119 nurses working in surgical clinics at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital who agreed to participate in the study. The data were collected through 'Personal Information Form', 'Patient Safety Culture Scale (PSCS)' and 'Nursing Care Role Orientation Scale (NCROS)' forms. After obtaining consent from the nurses participating in the study, they were asked to fill in the data collection forms and the completed forms were collected one by one. SPSS 15.0 for Windows software was used to analyse the data obtained from the study. Written permission was obtained from the ethics committee and the institution where the study was conducted. Results: According to the results of the study, it was determined that 82.4% of the nurses participating in the study were female, 66.4% were between the ages of 18-29, 52.9% had been working for 1-5 years, 84% had a bachelor's degree, 27.7% worked in the General Surgery clinic, 76.5% cared for 15 or more patients, and 87.4% received training on patient safety. The Cronbach's alpha value of the HSC scale was found to be 0.967. The internal consistency of the scale was found to be highly reliable. The Cronbach's alpha value of the HPSRS was found to be 0.697. The internal consistency of the scale was found to be highly reliable.