Estetik cerrahi ameliyatı olacak hastalarda beden algısı, kaygı hali ve mental iyi oluşun incelenmesi
Evaluation of body perception, anxiety and mental well-being in patients who will undergo plastic surgery
  1. Tez No: 932018
  2. Yazar: İLKNUR SÖYÜNMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, estetik cerrahi ameliyatı olmaya karar vermiş hastaların beden algısı, sürekli kaygı ve mental iyi oluş durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Asya yakasında bulunan bir üniversitenin eğitim araştırma hastanesinde plastik ve rekonstrüktif cerrahi servisinde estetik ameliyatı olacak hastalar, örneklemini 01.11.2022-01.03.2023 tarihleri arasında İstanbul Asya yakasında bulunan bir üniversitenin eğitim araştırma hastanesinde plastik ve rekonstrüktif cerrahi servisinde estetik ameliyatı olacak, araştırmaya dahil olmaya karar vermiş 105 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinde, Kişisel Bilgi Formu, Beden İmajı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) ile Kolmogorov-Smirnov testi, bağımsız t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson korelasyon katsayısı, Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 36,58±11,79 yıl, %84,8'inin kadın, %46,7'sinin lisans mezunu, %57,1'inin bekar, %26,7'sinin burun estetiği, %11,4'ünün daha önce estetik ameliyat olduğu, %73,3'ünün fiziksel görünümden memnun olduğu, %70,5'inin fiziksel değişim isteği olduğu belirlenmiştir. Hastaların Beden İmajı Ölçeği toplam ipuanları148,80±22,91, Sürekli Kaygı Ölçeği toplam ipuanları41,56±8,76 ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği toplam puanları 57,22±9,31 olarak bulunmuştur. Hastaların ameliyat öncesi fiziksel görünümden memnun olma durumuna göre Beden İmajı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between body image, trait anxiety and mental well-being of patients who decided to undergo plastic surgery. The population of the research consists of patients who will have plastic surgery in the plastic and reconstructive surgery service at a training and research hospital of a university on the Asian side of Istanbul. It consisted of 105 patients who decided to participate. Personal Information Form, Body Image Scale, Trait Anxiety Scale and Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale were used in the research data. The data obtained in the research were analyzed using SPSS for Windows 24.0 program. While evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) as well as Kolmogorov-Smirnov test, independent t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson correlation coefficient, Spearman correlation coefficient were used. The average age of the patients participating in the study was 36.58±11.79 years, 84.8% were women, 46.7% had a bachelor's degree, 57.1% were single, 26.7% had rhinoplasty, 11% had a rhinoplasty. It was determined that 4% of them had plastic surgery before, 73.3% were satisfied with their physical appearance, and 70.5% wanted physical change. The total mean score of the patients' Body Image Scale was found to be 148.80±22.91, the mean total score of the Trait Anxiety Scale was 41.56±8.76, and the mean total score of the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale was 57.22±9.31. It was determined that there was a statistically significant difference between the Body Image Scale, Trait Anxiety Scale and Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale scores according to the patients' satisfaction with their physical appearance before surgery.