İleri yaşlı bireylerde kardiyak bilgisayarlı tomografi ile saptanmış aterosklerotik ve kardiyak belirteçlerin sarkopeni ile ilişkisi
The relati̇onshi̇p between cardi̇ac computed tomography angi̇ography measurements and sarcopeni̇a i̇n older adults
- Tez No: 932022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sarkopeni, ilerleyici kas kütlesi ve gücünde azalma ile karakterize ve buna bağlı olarak olumsuz sonuçlara yol açabilen bir geriatrik sendromdur. Sarkopeni ve kalp kası kütlesi arasında daha önce yapılmış çalışmalarda sınırlı veri mevcuttur. Araştırmanın amacı, Kardiyak Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile elde edilecek olan kardiyak belirteçlerin sarkopeni ile ilişkisini ortaya koymak ve ileri yaşlı erişkinlerde sarkopeni riski konusunda bir öngörü sağlamak. 1 Şubat 2023 ile 15 Mayıs 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran ve daha önce herhangi bir sebeple Kardiyak BT çekilmiş olan 65 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların morbidite yükü Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) ile değerlendirildi. Sarkopeni, kas gücü (el kavrama gücü (HGS)) ve kas kütlesi (biyoelektrik empedans analizi (BİA)) ile değerlendirildi. Analizlere dahil edilen kardiyak BT parametreleri Agatston skoru, sol ventrikül kütlesi, perikardiyal yağ hacmi, plak yükü, kalsifiye plak hacmi, kalsifiye plak kütlesi, kardiyak debi, aortik kapak kalsifikasyonu ve koroner arter hastalığı raporlama ve veri sistemi (CAD- RADS) idi. Sol ventrikül kütlesi ve perikardiyal yağ hacmi boyun karesine bölünerek düzenlendi. Sarkopeni, düşük el kavrama kuvveti (erkek 0 ile ilişkiliydi. Ayrıca, doğrusal regresyon analizinde FFMI, sol ventrikül kütlesi/h 2 , perikardiyal yağ volümü/h 2 ile de ilişkiliydi. Çalışmamızda Kardiyak BT ölçümleri ile sarkopeni arasında ilişki olduğunu saptadık. Sarkopeni ve kardiyak BT parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirecek ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a geriatric syndrome characterized by progressive and generalized loss of skeletal muscle mass and strength with a risk of adverse outcomes. Previous studies have provided limited data on the relationship between sarcopenia and cardiac muscle. This study aims to evaluate the relationship between Cardiac Computed Tomography Angiography (CCTA) parameters and sarcopenia.Patients aged 65 and over who applied to Hacettepe University Faculty of Medicine between 1 February 2023 and 15 May 2023 and who had previously undergone Cardiac CT for any reason were included in the study. Demographic characteristics, comphensive geriatric assessments and physical performance tests of the patients were evaluated. Morbidity burden ofpatients were evaluated with Charlson Comorbidity Index (CCI). Sarcopenia was assessed via muscle strength (handgrip strength (HGS)) and muscle mass (bioelectrical impedance analysis (BIA)). Cardiac CT parameters that were included in the analyzes were Agatston score, left ventricular mass, pericardial fat volume, plaque burden, calcified plaque volume, calcified plaque mass, cardiac output, aortic valve calcification and Coronary artery disease-reporting and data system (CAD-RADS). Left ventricular mass and pericardial fat volume were adjusted by the square of height (h 2 ). Sarcopenia was defined according to low HGS (male 0. Moreover, in the linear regression analyses, FFMI was also associated with left ventricular mass/h 2 and pericardial fat volume /h 2 . Our results revealed a relationship between CCTA measurements and sarcopenia. Further studies are needed to understand the effects of sarcopenia on heart muscle.