Rinoplasti ameliyatı olacak bireylerde kozmetik cerrahiyi kabul etme, sosyal görünüş kaygısı ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determing the relationship between acceptance of cosmetic surgery, social appearance concern and social media addiction in individuals who will have rhinoplasty surgery
- Tez No: 932023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma rinoplasti ameliyatı olacak hastaların ameliyat öncesi kozmetik cerrahiyi kabul etme, sosyal görünüş kaygısı ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Avrupa yakasında bulunan bir üniversitenin 2 hastanesinde 9.03.2023-3.05.2023 tarihleri arasında rinoplasti ameliyatı olacak bireyler, örneklemini ise aynı tarihlerde ameliyat olacak, araştırma kriterlerini sağlayan 102 hasta oluşturdu103 kişi örneklemi oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Kozmetik Cerrahiyi Kabul Etme Ölçeği”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS Windows version 22.0 paket programı kullanıldı. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro wilk testi ile incelendi. İstatistiksel yöntem olarak tanımlayıcı istatistikler, Student-t testi, Mann Whitney-U testi, Tek yönlü Varyans analizi (ANOVA) ve Bonferoni testi, Kruskal Wallis-H testi ve All pairwise çoklu karşılaştırma testi, sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler için Spearman korelasyon katsayısı, ölçeklerin iç tutarlılıklarının test edilmesi amacı ile Cronbach alfa katsayıları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between cosmetic surgery acceptance, social appearance anxiety, and social media addiction in patients who will undergo rhinoplasty surgery. The research was conducted as a correlational study with individuals who will undergo rhinoplasty surgery at two hospitals of a university located on the European side of Istanbul between March 9, 2023, and May 3, 2023. The sample consisted of 102 patients who met the research criteria and were scheduled for surgery during the same period. Data were collected using the“Patient Introduction Form,”“Cosmetic Surgery Acceptance Scale,”“Social Appearance Anxiety Scale,”and“Social Media Addiction Scale.”Statistical analyses were performed using SPSS Windows version 22.0. The normality of the data was tested using the Shapiro-Wilk test. Descriptive statistics, Student's t-test, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA, Bonferroni test, Kruskal-Wallis H-test, all pairwise multiple comparison test, Spearman correlation coefficient for relationships between continuous variables, and Cronbach alpha coefficients for internal consistency of the scales were used. A p-value of