Romatoid Artrit hastalarında core endurans, parmak kavrama kuvveti, yorgunluk ve el fonksiyonu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between core endurance, finger grip strength, fatigue and hand function in Rheumatoid Arthritis patients
  1. Tez No: 932054
  2. Yazar: BETÜL SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİN BALKİ, PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada RA tanısı almış hastalarda kor endurans, parmak kavrama kuvveti, el fonksiyonu, yorgunluk, fiziksel aktivite düzeyi ve hastalık aktivitesinin değerlendirilmesi ve bu sonuçlar açısından sağlıklı kontroller ve RA hastaları arasındaki farkların incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında, RA tanısı almış (hastalık aktivitesi orta ve yüksek düzeyde) 75 hasta (57 kadın ve 18 erkek; yaş ort: 48,65±12,53) ve sağlıklı kontrol grubunda 38 (28 kadın ve 10 erkek; yaş ort: 45,11±10,6) olmak üzere toplam 113 kişi katıldı. Yapılan değerlendirmede; Pinchmetre kullanılarak parmak kavrama kuvveti ölçümü (ikili kavrama, lateral kavrama, üç nokta kavrama) yapıldı. Kor endurans ölçümünde ise emekleme pozisyonunda kor kaslarını kasarak dizlerini yerden kaldırarak belini belli bir mesafede tutması istendi ve pozisyonu devam ettirdiği süre kaydedildi. El fonksiyonu SACRAH ile (Skor For Assessment And Quantification Of Chronic Rheumatic Affections Of The Hands), hastalık aktivitesi DAS28 ile (disease activity skor), yorgunluk şiddeti FSS ile (Fatigue Severity Skor) ve fiziksel aktivite düzeyi FIT Index (Frequency-Intensity-Time) ile ölçüldü. Katılanların sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Hastalık aktivitesi grupları için yapılan istatistiksel değerlendirmelerde DAS28 skoru 5,1 altında ile 5,1 ve üstünde olanlar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Gruplar arası karşılaştırmada Ki-kare Testi, Spearman Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplarda Mann-Whitney U Testi kullanıldı. Sonuçlarını değerlendirdiğimiz 75 RA hastası ortalama tanı süresi 8,47±8,37, ağrı düzeyi 3,29±3,1 ve DAS28 skoru 5,70±1,1 idi. Hastaların hiçbirinde ölçümler esnasında şiddetli ağrı yakınması ortaya çıkmadı. Sağlıklı kontrol ve RA hasta grupları arasında yaş, cinsiyet, BKI açısından anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate kor endurance, finger grip strength, hand function, fatigue, physical activity level and disease activity in patients diagnosed with RA and to examine the differences between healthy controls and RA patients in terms of these results. A total of 113 people participated in the study, 75 patients (57 females and 18 males; mean age: 48.65±12.53) with RA diagnosis (low and high disease activity) between the ages of 18-65 and 38 in the healthy control group (28 females and 10 males; mean age: 45.11±10.6). In the evaluation, pinch grip strength measurements (double grip, lateral grip, three-point grip) were done using a pinchmeter. In the kor endurance measurement, the patient was asked to lift their knees off the ground in a crawling position by contracting their kor muscles and keeping their waist at a certain distance, and the time they maintained the position was recorded. Hand function with SACRAH (Skor For Assessment And Quantification Of Chronic Rheumatic Affections Of The Hands), disease activity with DAS28 (disease activity skor), fatigue severity with FSS (Fatigue Severity Skor) and physical activity level with FIT Index (Frequency-Intensity-Time) were measured. Sociodemographic characteristics of the participants were recorded. In the statistical evaluations made for the disease activity groups, comparisons were made between those with DAS28 skors below 5.1 and those above 5.1. Chi-square Test, Spearman Correlation Analysis, Mann-Whitney U Test in Independent Groups were used in the comparison between the groups. The mean diagnosis durations of the 75 RA patients whose results we evaluated was 8.47±8.37, pain level was 3.29±3.1 and DAS28 skor was 5.70±1.1. None of the patients complained of severe pain during the measurements. There was no significant difference between the healthy control and RA patient groups in terms of age, gender, and BMI (p>0.05).