Otel yapılarında bina biçimi ve enerji tüketimi ilişkisi: Antalya otel örnekleri üzerine bir inceleme
The relationship between buildings form and energy consumption in hotels : The case of Antalya hotels
  1. Tez No: 932055
  2. Yazar: SARA MIRZAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılarda enerji tüketimi, çevresel etkiler ve işletme maliyetleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Antalya gibi Akdeniz iklimine sahip bölgelerdeki iklim koşulları ve yoğun soğutma ihtiyacı gibi faktörler, binaların enerji verimliliği özellikle sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, otel yapılarının biçimi ile enerji tüketimi arasındaki ilişkinin anlaşılması, tasarım kararlarının daha bilinçli bir şekilde alınmasını sağlayarak, enerji verimliliği yüksek, çevre dostu yapıların yaygınlaştırılmasına katkı sunabilir. Ayrıca, bu tür araştırmalar, iklim değişikliğiyle mücadele ve kaynakların daha verimli kullanılması açısından çözümler sağlamaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, sürdürülebilirlik bağlamında enerji verimliliği ele alınmaktadır. Araştırma kapsamında, belirli geometrik biçimlere sahip oteller üzerinde simülasyonlar gerçekleştirilmiş ve bu simülasyonlar aracılığıyla enerji verimlilikleri üzerindeki etkiler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle mimari tasarım sürecinde pasif bir iklimlendirme kriteri olarak belirli biçim ve bina biçimlerine odaklanmanın, enerji tüketimini optimize etme açısından fayda sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, çalışma, mimarlar için yol gösterici nitelikte bilgiler sunmaktadır. Çalışmada yöntem olarak, kanıta dayalı araştırma yöntemi çerçevesinde bilgisayar destekli simülasyon teknikleri kullanılmıştır. Enerji simülasyonlarında detaylı modellere yakın enerji tüketimi hesaplaması hassasiyeti sunan, BIM Kütle modellemesinden (BIM Mass Modelling) faydalanılmıştır. Çalışmanın kapsamı coğrafi bağlamda Antalya ili olarak sınırlandırılmıştır. Otel yapılarının mimarisini oluşturan geometrik biçim ile enerji tüketimi arasındaki ilişki, belirli tipolojide yapılar üzerinde test edilmiş, kompakt ve sade geometrilerin enerji verimliliği açısından avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The energy consumption of hotel buildings is of great importance due to its environmental impact and operational costs. In regions with a Mediterranean climate, optimizing energy efficiency in buildings is particularly crucial for achieving sustainability goals. In this context, analyzing the relationship between hotel building form and energy consumption enables architects and designers to make data-driven and strategic design choices, ultimately fostering the development of energy-efficient and environmentally sustainable buildings. Furthermore, such research provides essential Insights for mitigating climate change and enhancing resource efficiency. This master's thesis focuses on energy efficiency within the context of sustainability. The study examines hotel buildings commonly found in the Mediterranean region's climatic conditions and evaluates the relationship between their formal characteristics and energy consumption. By analyzing hotel buildings in terms of form and geometric properties, the study explores their potential impacts on energy use. Simulations were conducted on hotels with specific geometric forms, detailing the effects of these forms on energy efficiency. The findings demonstrate that focusing on specific forms and configurations during the architectural design process can help optimize energy consumption and provide valuable guidance for architects. In the study, computer-aided simulation techniques were used as the method within the framework of the evidence-based research approach. BIM Mass Modelling was utilized in energy simulations. The scope of the study was geographically limited to Antalya province. The relationship between the geometric form shaping the architecture of hotel buildings and energy consumption was tested on specific typologies, and it was observed that compact and simple geometries offer advantages in terms of energy efficiency.