Romatoid artritli hastalarda klinik pilates eğitiminin fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve solunum kas performansı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of clinical pilates training on functional exercise capacity and respiratory muscle performance in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 891005
- Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Romatoid artrit (RA) hastalarında kas-iskelet ve pulmoner sistem tutulumları egzersiz kapasitesini, kas kuvvetini ve yaşam kalitesini kötüleştirmektedir. Hastalık aktivitesini ve semptomları azaltmak amacıyla egzersiz eğitimi önerilmektedir fakat klinik Pilates eğitiminin (KPE) etkilerinin araştırıldığı çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızın amacı KPE'nin ağrı, solunum kas kuvveti, enduransı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, kor endurans, denge, yorgunluk, anksiyete, depresyon, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktı. Tedavi grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün KPE uygulandı. Kontrol grubuna haftada 3 gün ve 8 hafta süresince gevşeme egzersizlerinden oluşan ev programı verildi. Başlangıçta ve 8 hafta sonra ağrı, solunum kas kuvveti, solunum kas enduransı, egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, kor endurans, denge, dispne, yorgunluk, anksiyete, depresyon, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Grupların başlangıç özellikleri benzerdi (p>0,05). Tedavi grubunda solunum kas kuvveti, enduransı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, kor endurans, dispne, yorgunluk ve depresyon kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak iyileşti. Tedavi grubunda dinamik denge haricindeki parametreler istatistiksel anlamlı olarak iyileşti.
Özet (Çeviri)
In patients with rheumatoid arthritis (RA), musculoskeletal and pulmonary involvement detoriate exercise capacity, muscle strength, and quality of life. While exercise is recommended to alleviate disease activity and symptoms, limited studies explore the impact of clinical Pilates training (CPT). Thus, our study aimed to assess the effects of CPT on pain, respiratory muscle strength, endurance, exercise capacity, peripheral muscle strength, core endurance, balance, dyspnea, fatigue, anxiety, depression, functional status and quality of life. The treatment group underwent CPT three times weekly for 8 weeks. The control group followed an 8-week home program with relaxation exercises three times weekly. Pain, respiratory muscle strength, respiratory muscle endurance, functional exercise capacity, peripheral muscle strength, core endurance, balance, dyspnea, fatigue, anxiety, depression, functional status and quality of life were evaluated at baseline and after 8 weeks. Baseline characteristics were similar between groups (p>0.05). Treatment group exhibited significant improvement in respiratory muscle strength, endurance, functional exercise capacity, peripheral muscle strength, core endurance, dyspnea, fatigue, and depression compared to control group. Treatment group showed improvement in all parameters except for dynamic balance in a statistically significant manner.