Optimize edilmiş süperkritik akışkan sistemleri ile elde edilmiş Lupinus Albus L. tohumu ekstraktlarının incelenmesi ve kapsülasyonu
Investigation and encapsulation of the Lupinus Albus L. seed extracts obtained by optimized supercritical fluid systems
- Tez No: 932063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DURMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek protein ve lif içeriğine sahip olmasının yanında biyoaktif bileşenler yönünden de zengin bir baklagil olan Lupinus albus L. tohumları Konya ve çevresinde yetişmektedir. Bu baklagilin içerdiği biyoaktif bileşiklerden biri olan alkaloidlerden dolayı acı olarak nitelendirilirler ve uzaklaştırılarak atıştırmalık olarak tüketilmektedirler. Çalışmanın ilk aşamasında; laboratuvar ölçekli süperkritik akışkan sistemi için, % ekstraksiyon verimi ve lupeol miktarı dikkate alınarak, ekstraksiyon süresi, tohum miktarı, basınç ve sıcaklık değişkenleri, optimize edilmiştir. Optimum şartlarda; acı ve acılığı giderilmiş tohumların ekstraksiyonu, laboratuvar ölçekli sistemde gerçekleştirildikten sonra, pilot ölçekli süperkritik akışkan sistemi kullanılmış, farklı basınç separatörlerinde toplanan farklı özellikteki ekstraktlar incelenmiş ve tokoferol-tokotrienol, fitosterol, yağ asitleri, lupeol, uçucu bileşenler, trigliseritler ve ekstraktların antioksidan kapasite tayinleri gerçekleştirilmiştir. Acı ve acılığı giderilmiş tohumlardan elde edilen ekstraktlardaki biyoaktif bileşenlerin, çevresel etkilerden korumak ve biyoteknolojik uygulamalarda kullanmak amacıyla, kitosan konsantrasyonu, ekstrakt miktarı, çapraz bağlayıcı ve surfaktant oranı optimize edilerek, kitosan nanoparçacıklar ile kapsülasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lupinus albus L. seeds are cultivated in Konya region and are known for their high protein and fiber content, as well as their richness in bioactive compounds. This legume is inherently bitter due to the presence of alkaloids, and it is consumed as a snack after these alkaloids are removed. In the first part of the study, taking into account the extraction yield percentage and lupeol content, the extraction duration, seed amount, pressure, and temperature parameters were optimized for laboratory-scale supercritical fluid system. After conducting the extractions of bitter and debittered seeds under optimum conditions using laboratory-scale system, a pilot-scale supercritical fluid system was employed and the extracts, collected from different pressure separators which possessing different properties, were analyzed for tocopherols, tocotrienols, phytosterols, fatty acids, lupeol, volatile compounds, triglycerides, and antioxidant capacity. The bioactive compounds of bitter and debittered seed extracts were encapsulated in chitosan nanoparticles, which were obtained through the optimization of chitosan concentration, extract amount, crosslinker, and surfactant ratios, for the protection of the compounds from environmental effects, as well as for their biotechnological application.