Riskli gebeliklerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining healthy lifestyle behaviors and affecting factors in risky pregnancies
- Tez No: 932090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, riskli gebelik kategorisinde değerlendirilen gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştımanın evreni hastaneye başvuran riskli gebeler oluşturmuştur. Çalışma grubu ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 gebe oluşturmuştur.Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Veri Formu ile Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizleri SPSS (Statistical Program in Social Sciences) 28 programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde aritmetik ortalama, frekans değerleri ile Mann Whitney U Testi, Kruskall Walis Testi ve Spearman Kolerasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in descriptive type to determine the healthy lifestyle behaviors of pregnant women classified in the risky pregnancy category and the factors affecting them. The universe of the research consisted of pregnant women presenting to the hospital. The study group consisted of 150 pregnant women who agreed to participate in the research and met the inclusion criteria. The data of the study were collected using a Personal Data Form created by the researcher and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale in Pregnancy. The analysis of the data was carried out using the SPSS (Statistical Program in Social Sciences) 28 program. Number, percentage, arithmetic mean, frequency values, Mann Whitney U Test, Kruskall Walis Test, and Spearman Correlation analysis were used in the evaluation of the data.