Noninvaziv mekanik ventilasyon desteği alan KOAH hastalarında stres topunun ağrı, kaygı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of stress ball on pain, anxiety and physiological parameters in COPD patients receiving noninvasive mechanical ventilation support
- Tez No: 932089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu randomize kontrollü araştırmada noninvaziv mekanik ventilasyon desteği alan KOAH hastalarında stres topunun ağrı, kaygı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi incelendi. Araştırma 10.06.2024-15.01.2025 tarihleri arasında Kars Harakani Devlet Hastanesi ve Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yoğun Bakım Üniteleri'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini noninvaziv mekanik ventilasyon desteği alan 68 KOAH hastası (34 müdahale ve 34 kontrol grubu) oluşturdu. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu, Yüz Anksiyete Ölçeği, Visual Analog Skala (VAS) ve Fizyolojik Parametreler Formu”ile toplandı. Müdahale grubuna birbirini takip eden iki noninvaziv mekanik ventilasyon desteği süresince stres topu uygulatıldı, kontrol grubu ise rutin hemşirelik bakımı aldı. Veriler IBM SPSS Statistics 23.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde), ki-kare (χ2) testi, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlayan ölçümlerde tek yönlü ANOVA ve iki yönlü karma ANOVA analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this randomised controlled trial, the effect of stress ball on pain, anxiety and physiological parameters in COPD patients receiving noninvasive mechanical ventilation support was investigated. The study was conducted between 10.06.2024- 15.01.2025 in the Intensive Care Units of Kars Harakani State Hospital and Kafkas University Health Research and Application Hospital. The study sample consisted of 68 COPD patients (34 intervention and 34 control group) receiving noninvasive mechanical ventilation support. The data of the study were collected with 'Patient Information Form, Facial Anxiety Scale, Visual Analogue Scale (VAS) and Physiological Parameters Form'. The intervention group received a stress ball during two consecutive noninvasive mechanical ventilation support (60 minutes), while the control group received routine nursing care. Data were evaluated using IBM SPSS Statistics 23.0 programme. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency, percentage), chi-square (χ2) test, t test in independent groups, one-way ANOVA and two-way mixed ANOVA analysis for repeated measures were used in the evaluation of the data.