Postpartum ilk altı aydaki kadınlarda yorgunluk düzeyi ve algılanan eş desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fatigue level and space support in women in the first 6 months of postpartum
  1. Tez No: 932097
  2. Yazar: ESMA KAVALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, postpartum dönemin ilk altı ayında, kadınların yaşadığı yorgunluk düzeyi ile algılanan eş desteği arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışma Bingöl merkeze bağlı bir Aile Sağlığı Merkez(ASM)'inde yürütülmüştür. Belirtilen ASM'ye kayıtlı postpartum dönemdeki kadınlar araştırmanın evrenini oluşturmuştur.Örneklem GPower programında hesaplanmış ve 111 olarak bulunmuştur. Çeşitli nedenlerle ASM'ye gelen kadınlar arasından kriterleri karşılayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 120 kadın örnekleme dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Yorgunluk Değerlendirme Ölçeği (YDÖ) ve Eş Destek Ölçeği (EDÖ) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the fatigue levels experienced by women during the first six months postpartum and perceived spousal support.The study was conducted at a Family Health Center (FHC) in Bingöl city center, and the population consisted of postpartum women registered at the specified FHC. The sample size was calculated using the GPower program and determined to be 111; however, 120 women who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate were included in the study. Data were collected using a Personal Information Form, the Fatigue Assessment Scale (FAS), and the Spousal Support Scale (SSS), prepared by the researchers.