Gebelerin emzirmeye ilişkin bilgi ve tutumlarının doğum sonrası ilk altı ay sadece anne sütü verme davranışları üzerine etkisi
Knowledge and attitudes of pregnant women and their postpartum exclusive breastfeeding in the first six months
  1. Tez No: 431622
  2. Yazar: BURCU ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizde emzirme oranları yüksek olmakla birlikte ilk altı ay sadece anne sütü (SAS) verilme oranları oldukça düşüktür. Çalışmamızda; kadınların gebelik döneminde emzirmeye ilişkin bilgi ve tutumları ile doğum sonrası ilk altı ay sadece anne sütü verme davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Prospektif, analitik olarak yürütülen araştırmanın ilk aşamasına, 01.04.2014-31.05.2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gebe Polikliniklerine başvuran son trimesterdeki 789 gebe katılırken, çalışmanın ikinci aşamasında bu kadınlardan doğum sonrası bebekleri ilk altı ayını tamamlayan 610'uyla görüşülmüştür. Katılımcıların yaş ortalamaları 28,80±5,763 (16-44) yıldır. Gebelerin tümü emzirmeyi istemekte, %78,3'ü 6 ay SAS vermeyi, %51,7'si de toplamda 19-24 ay süre ile emzirmeyi planlamaktaydı. Çalışmanın ikinci aşamasında görüşülen emzirmeyi sürdüren annelerin %61,6'sı 19-24 ay süre ile emzirmeyi planladıklarını ifade etti. Bebeklerin ilk ay ve altıncı aydaki SAS alma oranları sırasıyla %52,1, %16,1 idi. Annenin emzirme öyküsünde, altı ay ve üzeri SAS vermenin, hem doğum öncesi SAS verme planlarını hem de doğum sonrası altıncı ay SAS verme davranışlarını olumlu etkilediği görülmüştür. Bir önceki bebeklerini 12 ay ve altı emziren annelerin, 13 ay ve üzeri emzirenlere göre doğacak bebeklerini daha kısa süre emzirmeyi planladıkları, doğum sonrası dönemde de emzirmeyi sürdürmek konusundaki planlarını bu doğrultuda sürdürdükleri saptanmıştır. Tüm anneler değerlendirildiğinde, gebelikteki emzirme planının doğum sonrası dönemde emzirmeyi sürdürme davranışını ve emzirmeye devamı konusundaki planını olumlu olarak etkilediği bulunmuştur. Aile hekimlerinin, özellikle ilk gebeliği olan anne adaylarının, doğum öncesi emzirme eğitimlerinin ve emzirme konusundaki desteklenmelerinin sonraki gebeliklerindeki emzirme davranışlarını olumlu yönde etkilediğini bilmelerinin bebeklerin SAS alma oranlarına önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In Turkey, although nursing rates are high, the rate of exclusive breastfeeding (EBF) in the first six months is low. Our aim was to determine the knowledge and attitude of mothers about nursing and their behaviors about exclusive breastfeeding in the first six months. This study has a prospective analytic design where initially 789 pregnant women at third trimester applied to the Pregnant Outpatient Clinics of Medical Faculties of Dokuz Eylul and Izmir Katip Celebi Universities, between 01.04.2014-31.05.2014 were included. All were asked for sociodemographic characteristics, knowledge about breastfeed and nursing, postpartum breastfeeding plans. In the second phase, all women were called when babies reached six months of age and 610 mothers completed the questionnaire related to birth, status of breastfeeding. Their mean age was 28.80±5.763 (Range: 16-44) years. All of the pregnant wanted to breastfeed, 78.3% planned to complete EBF and 51.7% planned to nurse for first 19-24 months. After birth, 61.6% of the mothers, who were still breastfeeding, indicated that they will continue to breastfeed for 19-24 months. EBF ratios of babies for the first and sixth month were 51.1% and 16.1%, respectively. Mother's history about breastfeeding had a positive impact on EBF plans during pregnancy and EBF behaviors at sixth month. Mothers, who nursed their previous babies less than 12 months, were planning to nurse their current babies for a shorter time than the mothers who nursed more than 12 months. When all the mothers included, it is found that nursing plan in the pregnancy period had a positive impact on plans and behaviors about maintaining breastfeeding in postpartum period. Positive breastfeeding experience of the women in their first pregnancy affects their nursing behavior for their next babies. It's an important clue for daily practice of family physicians' breastfeeding consultancy to increase EBF ratios for future healthy generations.