Osmanlı ve Kaçarlarda Meşrutiyet Meclis-i Mebusan ve Meclis-i Şura-yı Milli analizi
Constitutionalism in the Ottoman Empire and the Qajars: Analysis of the Majles-e Mebusan and Majles-e Melli
  1. Tez No: 932111
  2. Yazar: ABDÜLBAKİ ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Hükümdarlar ve yerel elitler arasındaki iktidar mücadelesi, Fransız İhtilalinden çok önce başlamış ve tarihin çeşitli dönemlerinde devam etmiştir. İhtilal ise, önceleri bu mücadelede yeri olmayan bir kesimi mücadelenin taraflarından biri haline getirmiştir. Toplumun nüfusa oranla çoğunluk hissesini oluşturan halk, ihtilale kadar dinî inançlar ve köklü siyasi geleneklerin etkisiyle genellikle idareye sadık bir tutum sergilemiştir. Öyle ki ihtilale kadarki dönemde hükümdarların hükümranlığının devamı halkın bu sadaketi sayesinde mümkün olabilmiştir. Fransız İhtilali, köklü inançları sarsmış ve birçok geleneği değişime zorlamıştır. Fransa başta olmak üzere birçok köklü monarşik devlet, hükümdarın iktidarına sınırlama getiren meşrutiyet idaresini benimsemiştir. Coğrafi, dinî ve geleneksel yakınlıkları sebebiyle Osmanlı ve Kaçarlar da birbiri ardına ve birbirlerini etkileyerek bu idari sisteme geçmiştir. Meşrutiyeti benimseyen her toplumda olduğu gibi Osmanlı ve Kaçar toplumunda da bu yeni idareye karşı eski sistemin hayatta kalma mücadelesi devam etmiştir. Bu mücadele gerek anayasa maddelerinde gerekse anayasal meclislerinin teşkil esaslarında kendisini göstermiştir. Bu çalışma, Osmanlı ve İran meşrutiyetlerini sınırlı bir çerçevede ele almakta, iki meşrutiyet arasındaki etkileşimi de aynı oranda aktarmaktadır. Çalışmanın ana teması, birbirlerini birçok yönde etkileyen iki toplumun anayasalarının ve bu anayasadan hareketle teşkil edilen meclislerin analiz edilmesi ve sonuçların ortaya koyulmasıdır. Çalışmada iki meşrutiyete ait kaynaklardan ve konuyu ele alan yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The power struggle between rulers and local elites began long before the French Revolution and continued throughout various historical periods. The revolution, however, brought a group previously uninvolved in this struggle into the fight. The common people, who made up the majority of the population, had generally shown loyalty to the regime, influenced by religious beliefs and deep-rooted political traditions. Until the revolution, the continuation of rulers' reigns was possible largely due to this loyalty. The French Revolution shook these entrenched beliefs and forced many traditions to change. Many long-established monarchies, especially in France, adopted constitutional governance, limiting the ruler's power. Due to geographical, religious, and traditional ties, both the Ottoman Empire and the Qajar Dynasty adopted this system, one after another, influencing each other. As in all societies that adopted constitutionalism, the old system's survival struggle continued in both the Ottoman and Qajar societies. This struggle manifested in both constitutional articles and the formation of constitutional assemblies. This study examines the Ottoman and Iranian constitutions within a limited framework, focusing on the interaction between the two. The main theme is the analysis of the constitutions and the assemblies established based on them in these two societies, drawing from both primary and foreign sources.