Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi yapılan hastalarda Ankaferd bloodstopper tamponun postoperatif sineşi ve nazal semptomlar üzerine etkisi
Effect of Ankaferd bloodstopper tampon on postoperative synechia and nasaal symptoms in patients undergoing functional endoscopic sinus surgery
  1. Tez No: 932112
  2. Yazar: ÖMER GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Ankaferd Blood Stopper (ABS) hem sağlıklı bireylerde hem de kanama diatezi olan kişilerde güvenle kullanılabilen, kanama kontrolünde oldukça etkili bir tampondur. Bu özelliğinden dolayı başta üst gastrointestinel sistem kanamalarında, periodontal cerrahilerde, başlıca epistaksis kanama kontrolü olmak üzere kulak burun boğaz cerrahilerinde kullanımı artmaktadır. Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi sonrası kanama kontrolü ve yara yerinin hızlı re-epitelizasyonu hem hasta-hekim konforu hem de yapışıklıkların azaltılması açısından önemlidir. Yapışıklıklarda azalma olması postoperatif nükslerin azaltılması için önemlidir. Bu amaçla çalışmada retrospektif olarak endoskoik sinüs cerrahisinde ankaferd blood stopper kullanılan ve kullanılmayan hastaların nazal sineşi parametrelerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 1.1.2022-30.12.2023 tarihleri arasında kliniğimizde yapılmış olan endoskopik sinüs cerrahisinde Ankaferd Blood Stopper kullanımının, kullanılmadığı durumlara göre fark oluşturup oluşturmadığını retrospektif olarak analiz ettik. Bu amaçla hastaların, sineşi skoru, endoskopik Meltzer skoru, kanama skoru, Lund-Mackay Bilgisayarlı Tomografi skoru, subjektif semptomlarını değerlendiren NOSE (Nazal Obstrüksiyon Semptom Değerlendirme) skoru gibi parametreler preoperatif dönem, postoperatif 1,3,6. aylarda değerlendirildi. Bulgular: Toplam 48 hasta değerlendirilmeye alındı. Hastaların 8 inin 6 aylık takiplerinde verileri eksik olduğu için çalışmadan çıkarıldı. Hastaların 20'si (%50) çalışma (Ankaferd Blood Stopper) grubu, 20'si (%50) kontrol grubu olarak değerlendirildi. Kontrol grubunda hastaların 7'si (%35) kadın ,13'ü (%65) erkek, Çalışma grubunun 5'i (%25) kadın, 15'i (%75) erkek olarak bulunmuştur. Her iki grupta da Samter triadı olan hasta gözlenmemiştir. Çalışma grubunda 4 (%20) hastaya, kontrol grubunda 10 (%50) hastaya septoplasti uygulanmıştır. Kontrol grubunun yaş ortalaması 41,6±14,04, çalışma grubunun yaş ortalaması 50,05±12,27 olarak bulunmuştur. Hastaların yaşları arasında gruplar arasında anlamlı istatistiksel farklılık mevcut değildi (p:0.387). Çalışma grubunda NOSE skoru preoperatif 16,05±3,77, postoperatif birinci ay 3,20±2,46, postoperatif üçüncü ay 2,20±2,33, postoperatif altıncı ay 2,05±2,98 olarak bulundu. Kontrol grubunda NOSE skoru preoperatif 16,40±3,63, postoperatif birinci ay 3,00±3,06, postoperatif üçüncü ay 2,25±2,55, postoperatif altıncı ay 3,60±3,85 olarak bulundu. İki grup arasında istatistiksel anlamlı fark mevcut değildi (p>0,05). Çalışma grubunun preoperatif endoskopik Meltzer skoru 6,10±1,44, kontrol grubunun skoru 4,95±2,01 idi (p:0,76); Çalışma grubunun postoperatif birinci ay skoru 0,30±0,73, kontrol grubunun postoperatif birinci ay skoru 1,05±1,19 idi (p:0,06). Çalışma grubunun postoperatif üçüncü ay skoru 0,65±0,81, kontrol grubunun postoperatif üçüncü ay skoru 1,10±1,29 (p:0,34); çalışma grubunun postoperatif altıncı ay skoru 1,20±1,05, kontrol grubunun postoperatif altıncı ay skoru 1,10±1,16 (p:0,25) olarak bulundu. İki grup arasında istatistiksel anlamlı fark mevcut değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Ankaferd Blood Stopper is a very effective tampon in bleeding control that can be used safely in healthy individuals and those with bleeding diathesis. Due to this feature, its use is increasing especially in upper gastrointestinal system bleeding, periodontal surgeries, and ear, nose, and throat surgeries, especially in epistaxis control. Bleeding control and rapid re-epithelialization of the wound site after functional endoscopic sinus surgery are important for both patient-physician comfort and reduction of adhesions. Reduction in adhesions is important for reducing postoperative recurrences. For this purpose, we aimed to evaluate the nasal synechia parameters of patients who used and did not use Ankaferd blood stopper in endoscopic sinus surgery retrospectively. Materials and Methods: In this study, we retrospectively analyzed whether the use of Ankaferd blood stopper in endoscopic sinus surgery performed in our clinic between 1.1.2022 and 30.12.2024 made a difference compared to the cases where it was not used. For this purpose, parameters such as synechia score, endoscopic Meltzer score, bleeding score, Lund-Mackay Computed Tomography score, and NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) score, which evaluates subjective symptoms, were evaluated in the preoperative period and 1,3,6 months postoperatively. Findings: A total of 48 patients were included in the evaluation. 8 of the patients were excluded from the study because their data were missing in the 6-month follow-up. 20 (50%) of the patients were evaluated in the study (Ankaferd Blood Stopper) group and 20 (50%) as the control group. In the control group, 7 (35%) of the patients were female, 13 (65%) were male, and 5 (25%) of the experimental group were female and 15 (75%) were male. No patients with the Samter triad were observed in either group. Septoplasty was performed in 4 (20%) patients in the study group and 10 (50%) patients in the control group. The mean age of the control group was 41.6±14.04, and the mean age of the study group was 50.05±12.27. There was no statistically significant difference between the groups regarding patient ages (p:0.387). In the study group, the NOSE score was found to be 16.05±3.77 preoperatively, 3.20±2.46 postoperatively in the first month, 2.20±2.33 in the third month, and 2.05±2.98 postoperatively in the sixth month. In the control group, the NOSE score was found as 16.40±3.63 preoperatively, 3.00±3.06 postoperatively in the first month, 2.25±2.55 in the third month, and 3.60±3.85 in the sixth month. There was no statistically significant difference between the two groups (p>0.05). The preoperative endoscopic Meltzer score of the study group was 6.10±1.44, and the score of the control group was 4.95±2.01 (p:0.76); The postoperative first-month score of the study group was 0.30±0.73, and the postoperative first-month score of the control group was 1.05±1.19 (p:0.06). The postoperative third-month score of the study group was 0.65±0.81, and the postoperative third-month score of the control group was 1.10±1.29 (p:0.34); The postoperative sixth-month score of the study group was found to be 1.20±1.05, and the postoperative sixth-month score of the control group was found to be 1.10±1.16 (p:0.25). There was no statistically significant difference between the two groups (p>0.05).