Deneysel sepsis modelinde Desmopressin'in proinflamatuar sitokinler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Desmopressin on proinflammatory cytokines in experimental sepsis model
  1. Tez No: 932110
  2. Yazar: İNCİ AYHAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE BENGİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sepsis, enfeksiyona karşı düzensiz konak yanıtının neden olduğu, yüksek mortalite ve morbidite oranlarına sahip karmaşık bir klinik sendromdur. Çalışmamızda, deneysel bir sepsis modeli oluşturmak ve desmopressinin proinflamatuar sitokinler üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, Helsinki Bildirgesi'nin hayvan deneyleri etik kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, toplam 30 adet Wistar Albino dişi rat kullanılarak dört deney grubu oluşturulmuştur: Kontrol grubu, sepsis grubu, düşük doz desmopressin (0,3 mcg/kg) ve yüksek doz desmopressin (3 mcg/kg) grubu. Sepsis, intraperitoneal olarak 3 mg/kg dozunda LPS uygulaması ile indüklenmiş ve Uyarlanmış Murine Sepsis Skoru (A-MSS) ile değerlendirilmiştir. Sitokin düzeyleri (IL-1β, IL-17A, IL-18) ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Bulgular: Sepsis grubu (Grup B), kontrol grubuna (Grup A) göre tüm sitokinlerde anlamlı düzeyde artış göstermiştir. Düşük doz desmopressin uygulanan grupta (Grup C), IL-1β düzeyleri 6. saatte 4. saate göre anlamlı şekilde azalmıştır (p=0,012). Yüksek doz desmopressin uygulanan grupta (Grup D), IL-17A düzeyleri 6. saatte 4. saate göre anlamlı şekilde azalmıştır (p=0,012). IL-18 düzeylerinde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Tartışma ve Sonuç: Çalışmada desmopressinin sepsiste proinflamatuar sitokinler (IL-1β ve IL-17A) üzerinde azaltıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle IL-17A üzerindeki etkileri dikkate alınarak, yüksek doz desmopressinin sepsis tedavisinde potansiyel bir ajan olabileceği düşünülmektedir. Ancak IL-18 seviyeleri açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Çalışmamız, desmopressin ile ilgili daha geniş kapsamlı araştırmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Sepsis, insan ölümlerinde önemli bir yere sahip olup, tedavi stratejilerinin geliştirilmesi için bu tür deneysel çalışmaların devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a complex clinical syndrome caused by an irregular host response to infection, characterized by high mortality and morbidity rates. In our study, we aimed to establish an experimental sepsis model and evaluate the effect of desmopressin on pro-inflammatory cytokines. Materials and Methods: This study was conducted at the Selçuk University Experimental Medicine Practice and Research Center, in accordance with the ethical rules for animal experiments outlined in the Helsinki Declaration. A total of 30 Wistar Albino female rats were used to create four experimental groups: Control group, sepsis group, low-dose desmopressin group (0.3 mcg/kg), and high-dose desmopressin group (3 mcg/kg). Sepsis was induced by administering LPS at a dose of 3 mg/kg intraperitoneally and was evaluated using the Adapted Murine Sepsis Score (A-MSS). Cytokine levels (IL-1β, IL-17A, IL-18) were measured using the ELISA method. Results: The sepsis group (Group B) showed a significant increase in all cytokines compared to the control group (Group A). In the low-dose desmopressin group (Group C), IL-1β levels significantly decreased at the 6th hour compared to the 4th hour (p=0.012). In the high-dose desmopressin group (Group D), IL-17A levels also significantly decreased at the 6th hour compared to the 4th hour (p=0.012). No significant difference was found in IL-18 levels between the groups. Discussion and Conclusion: The study observed that desmopressin has a reducing effect on pro-inflammatory cytokines (IL-1β and IL-17A) in sepsis. Considering its effects on IL-17A, high-dose desmopressin may be a potential agent in the treatment of sepsis. However, no significant difference was observed regarding IL-18 levels. Our study indicates a need for more comprehensive research on desmopressin. Sepsis holds a significant place in human mortality, and continued experimental studies are essential for developing treatment strategies.