Son 1 yıl içinde palyatif serviste exitus olan hastaların ortalama trombosit hacmi (MPV) ile Karnofsky Performans Skorlarının değerlendirilmesi ve sonuçlarının mortalite ile ilişkisinin belirlenmesi
Evaluation of mean platelet volume (MPV) and Karnofsky Performance Scores of patients who exited in the palliative service in the last year and determination of the relationship between the results and mortality
- Tez No: 932113
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Palyatif serviste exitus olan hastaların ortalama trombosit hacmi (MPV) ile Karnofsky Performans Skorları (KPS) arasındaki ilişki için yeterli veri bulunmamaktadır. Çalışmamız bu ilişkinin anlaşılması hastalara daha iyi bir bakım ve yaşam kalitesi sağlamak aynı zamanda hastaların prognozunu daha iyi bir şekilde öngörülerek hekimlerin tedavi sürecine yön vermesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ordu Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 27.10.2023 tarihli ve 282 karar sayılı onayı ile Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Palyatif Servisi'nde 01.09.2022-01.09.2023 tarihleri arasında bakım alırken exitus olan hastaların dosyalarının retrospektif incelenmesi ile yürütülmüştür. Bulgular: Belirlenen tarihler arasında 93 hasta exitus olduğu görüldü, 21 hasta eksik verilerden dolayı çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmamızda 72 hastanın verileri kullanıldı. Hasta grubu incelendiğinde ortalama yaşı 78,15 (Min:44, Max:98) ve büyük çoğunluğu kadındı (%56,9, n:41). En sık yatış nedeni %73,6 ile (n:53) oral alım bozukluğu (OAB) idi. En sık eşlik eden kronik hastalık %58,3 ile (n:42) hipertansiyon (HT) idi. Vakaların yatırıldığında bakılan ilk ve exitus olmadan önceki bakılan son MPV değerleri artış oranına göre karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. DM, HT, demans, malignite, KAH, SVO olan hastalarda istatiksel olarak anlamlı arttığı saptandı (p:0,013, p:0,001, p:0,003, p:
Özet (Çeviri)
Objective: There is insufficient data on the relationship between mean platelet volume (MPV) and Karnofsky Performance Scores (KPS) in patients with exitus in palliative care. Our study aims to understand this relationship and to provide better care and quality of life for patients and at the same time to better predict the prognosis of patients and to guide the treatment process of physicians. Materials and Methods: The study was carried out with the approval of Ordu University Clinical Research Ethics Committee dated 27.10.2023 and numbered 282 decision dated 27.10.2023 and retrospective examination of the files of the patients who died while receiving care at Ordu University Faculty of Medicine Palliative Service between 01.09.2022-01.09.2023. Results: Between the specified dates, 93 patients were observed to have exitus, 21 patients were not included in the study due to missing data. Data of 72 patients were used in our study. When the patient group was analysed, the mean age was 78.15 years (Min:44,Max:98) and the majority were female (56.9%, n:41). The most common reason for hospitalisation was oral intake disorder (OAB) with 73.6% (n:53). The most common associated chronic disease was hypertension (HT) with 58.3% (n:42). There was a statistically significant difference between the first MPV values measured at the time of hospitalisation and the last MPV values measured before exit according to the rate of increase. A statistically significant increase was found in patients with DM, HT, dementia, malignancy, CAD, and SVO (p:0.013, p:0.001, p:0.003, p: