Palyatif serviste yatan hastaların beslenme durumları ve depresyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional status of patients hospitalized in palliative care and its relationship with depression
  1. Tez No: 932118
  2. Yazar: NESLİHAN ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTEGÜL ÇORUH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, palyatif serviste yatan hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve beslenme durumlarının depresyon ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışmada 20 Kasım 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Serviste yatan hastalara sosyodemografik özellikler ve Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MNA), Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form (GDS-SF), Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksini içeren anketler uygulandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the nutritional status of patients hospitalized in palliative care and to determine the relationship between their nutritional status, depression, and daily living activities. Materials and Methods: In this cross-sectional and descriptive study, conducted between 20 November 2023 and April 2024, questionnaires including sociodemographic characteristics, Mini Nutritional Assessment (MNA), Geriatric Depression Scale (GDS), and Barthel Index of Activities of Daily Living were administered to patients hospitalized in the Palliative Care Unit of Ordu University Training and Research Hospital.