Multiparametrik prostat manyetik rezonansgörüntülemede membranöz üretra uzunluğunun ve robot yardımlılaparoskopik radikal prostatektomide ölçülen üretra uzunluğunun ürinerkontinans üzerine etkisi.
The impact of membranous urethral lengthmeasured by multiparametric prostate magnetic resonance imaging andurethral length measured during robot-assisted laparoscopic radicalprostatectomy on urinary continence.
- Tez No: 932119
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERTAÇ YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Prostat kanseri nedeniyle uygulanan radikal prostatektomi sonrası gelişen üriner inkontinans, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir morbidite nedenidir. Bu çalışmada, robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RYLRP) yapılan hastalarda, multiparametrik manyetik rezonans görüntülemede (mpMRG) ölçülen membranöz üretra uzunluğu, prostatik üretra uzunluğu, levator ani kas kalınlığı ve intraoperatif olarak ölçülen robotik üretra uzunluğunun postoperatif kontinans kazanımı ve erken kontinans üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 01.01.2018 – 01.12.2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda RYLRP uygulanan ve çalışma kriterlerini karşılayan 89 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların kontinans durumu, 1.yıl sonunda ICIQ-UI SF anketi, ped testi ve hasta beyanları temel alınarak analiz edilmiştir. 1. Yıl sonunda hastaların %80,9'unda kontinans sağlandığı bulunmuş, kontinans kazanımı olan hastaların %70,8'i ilk 90 gün içerisinde erken kontinans sağlamıştır. Tek değişkenli analizde prostatik üretra uzunluğu, spesimen ağırlığı, bilateral sinir koruyucu cerrahi, radyoterapi, D'Amico risk sınıflaması ve patolojik T evresi ile kontinans kazanımı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Çok değişkenli analizde ise yalnızca bilateral sinir koruyucu cerrahi, kontinans açısından bağımsız pozitif prediktör olarak bulunmuştur (p=0,037; OR: 4,738; %95 GA: 1,100–20,405). Erken kontinans kazanımı ile anatomik parametreler arasındaki ilişki ROC analizi ile incelenmiş; sadece prostatik üretra uzunluğu anlamlı ayırt edici güce sahip bulunmuştur (AUC: 0,697; p=0,012). Membranöz üretra uzunluğu, robotik üretra uzunluğu ve levator ani kas kalınlığı ise istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ayırt edici güce sahip olmamıştır (AUC: 0,615; 0,631; 0,619; p>0,05). Sonuç olarak, bilateral sinir koruyucu cerrahi uygulanması kontinans kazanımı açısından anlamlı katkı sağlarken, prostatik üretra uzunluğu erken kontinansı öngörmede etkili tek anatomik parametre olarak öne çıkmıştır. Diğer ölçümlerin kontinans üzerine sınırlı düzeyde etkili olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urinary incontinence developing after radical prostatectomy performed for prostate cancer is a significant cause of morbidity that negatively affects patients' quality of life. The purpose of this study was to examine the effects of membranous urethral length, prostatic urethral length, and levator ani muscle thickness measured by multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI), as well as intraoperatively measured robotic urethral length on postoperative continence recovery and early continence in patients who underwent robot assisted laparoscopic radical prostatectomy (RALRP). A total of 89 patients who underwent RALRP at the Department of Urology, Hacettepe University Faculty of Medicine, between January 1, 2018, and December 1, 2023, and who met the study criteria, were retrospectively evaluated. Continence status was analyzed at the end of the first year based on the ICIQ-UI SF questionnaire, pad test results, and patient-reported outcomes. At the end of the first year, 80.9% of patients achieved continence, and among those, 70.8% achieved early continence within the first 90 days. In univariate analysis, a statistically significant association was found between continence recovery and prostatic urethral length, specimen weight, bilateral nerve sparing surgery, radiotherapy, D'Amico risk classification, and pathological T stage. In multivariate analysis, only bilateral nerve-sparing surgery was identified as an independent positive predictor of continence (p = 0.037; OR: 4.738; 95% CI: 1.100– 20.405). The relationship between early continence recovery and anatomical parameters was evaluated using ROC analysis; only prostatic urethral length was found to have a statistically significant discriminative power (AUC: 0.697; p = 0.012). Membranous urethral length, robotic urethral length, and levator ani muscle thickness did not show statistically significant discriminative power (AUCs: 0.615; 0.631; 0.619; p> 0.05). In conclusion, bilateral nerve-sparing surgery contributed significantly to continence recovery, while prostatic urethral length emerged as the only anatomical parameter effective in predicting early continence. Other measurements were evaluated to have a limited effect on continence.