Tüketicilerin online alışveriş tutumlarının e-yaşam tarzı ve onlıne perakende terapi bağlamında incelenmesi
An examination of consumers' online shopping behaviors in the context of e-lifestyle and online retail therapy
  1. Tez No: 932126
  2. Yazar: SEVAL TAŞER POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUMRU UYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
İnternetin hızlı gelişimi tüketicilerin zamanlarını ve paralarını harcadıkları alanları online ortamlara taşımış ve e-yaşam tarzı kavramını oluşturmuştur. Online alışverişe yönelik yeni tutumlar oluşmaya başlamış ve bireylerin e-yaşam tarzları tutum üzerinde etkili bir unsur haline gelmiştir. Ek olarak tüketicilerin online alışverişleri bazen olumsuz ruh hallerini hafifletmek, bazen de olumlu ruh hallerini daha da güçlendirmek amacıyla yani terapi amacıyla gerçekleşmeye başlamıştır. Bu doğrultuda araştırmada öncelikle Türk toplumunda online perakende terapi kavramının nasıl algılandığı nitel yöntem ile araştırılmıştır ve 24 katılımcı ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu olumsuz ruh halindeyken, özellikle de kızgın, sinirli ve gerginken alışverişe yönelmişlerdir fakat alışverişlerinin akılcı olduğu görülmüştür. Ardından e-yaşam tarzlarının online alışveriş ve online perakende terapi üzerindeki etkisi, perakende terapinin online alışveriş üzerindeki etkisi ve perakende terapinin aracılık rolü incelenmiştir. Kolayda örnekleme ile Kayseri ilinde yaşayan katılımcılardan anket yoluyla elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, ihtiyaç ve sosyallik odaklı e-yaşam tarzının online alışveriş ve terapi üzerinde pozitif etkisinin olduğu; ilgili, eğlenceli ve ilgisiz veya endişeli e-yaşam tarzlarının alışveriş tutumu ve terapi üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür. Yenilikçi e-yaşam tarzının perakende terapi üzerinde olumlu etkisinin olduğu, algılanan öneme dayalı yaşam tarzının ise negatif yönde etkisi olduğu görülmüştür. Online terapinin tutum üzerinde olumlu etkisinin olduğu, ihtiyaç, sosyallik odaklı ve algılanan öneme dayalı e-yaşam tarzlarının online alışveriş tutumu üzerinde etkisinde kısmi aracılık rolü olduğu, yenilik odaklı e-yaşam tarzının etkisinde ise tam aracılık rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the internet has shifted the areas where consumers spend their time and money to online platforms, giving rise to the concept of e-lifestyle. New attitudes towards online shopping have begun to emerge, and individuals' e-lifestyles have become an influential factor on these attitudes. Additionally, consumers' online shopping has started to occur sometimes to alleviate negative moods and sometimes to further enhance positive moods, i.e., for therapeutic purposes. In this context, the perception of the concept of online retail therapy in Turkish society was initially investigated using a qualitative method, and one-on-one interviews were conducted with 24 participants. The majority of participants turned to shopping when they were in a negative mood, especially when angry, irritated, and tense. Nevertheless, their shopping was observed to be sensible. Subsequently, the impact of e-lifestyles on shopping and retail therapy, the impact of retail therapy on shopping, and the mediating role of online retail therapy were examined. Data obtained through surveys from participants living in Kayseri, using convenience sampling, were analyzed using Structural Equation Modeling. According to the results, need and sociality-oriented e-lifestyles had a positive effect on online shopping and therapy; related, entertaining, and unrelated or anxious e-lifestyles were found to have no effect on shopping attitude and therapy. Innovative e-lifestyles had a positive effect on retail therapy, while perceived importance-based lifestyles had a negative effect. Online therapy had a positive effect on attitude, and partial mediation was observed in the effect of need, sociality-oriented, and perceived importance-based e-lifestyles on online shopping attitude, while full mediation was observed in the effect of innovation-oriented e-lifestyles